Roman Prymula uvedl, že v České republice bude očkováno proti chřipce jen 9 % obyvatelstva: i tak to považuje za dobré číslo

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula prohlásil, že se na podzim v Česku může očkovat proti chřipce přibližně 9 % obyvatel. Česká republika by od výrobců měla dostat pouze 900 tisíc dávek.

EU si však přeje, aby 75 % populace byla proti chřipce očkovaná. Ročně v Česku na chřipku zemře až 1500 lidí a očkuje se méně než desetina obyvatel.

Zdroj: denik.cz

Pacienti, kteří onemocněli chřipkou jsou ve vážných případech stejně závislí na lůžkách s kyslíkem nebo plicními ventilátory.

Proto je důležité, aby jich byl dostatek, když se potká sezonní chřipka s možnou druhou vlnou koronaviru. Stát proto chce s očkováním pomoct.

Zdroj: denik.cz

Roman Prymula však říká, že dosáhnout 75 % není možné a Česká republika dostane přibližně jenom 900 tisíc dávek. Tím dosáhneme pouze 9 % proočkovanosti populace proti chřipce.

Zdroj: e15.cz

Dle Prymuly je také problém, že si lékaři vakcíny předobjednávají a poté očkují zájemce. Mají pak strach, že jim vakcíny zůstanou a nikdo za ně nezaplatí.

Zdroj: extra.cz

Pokud se ale využije celá kapacita, tak Česko dosáhne historického maxima devět procent.

Epidemiologové jsou přesvědčení, že právě praktičtí lékaři by měli lidi přesvědčit udělat si očkování. Dodávají, že chřipka je vážným onemocněním a očkování ji zmírňuje a snižuje pravděpodobnost úmrtí.

Zdroj: barrandov.tv

Lidé nad 65 let se mohou očkovat zdarma.

Vakcíny proti koronavirů jsou zatím ve stadiu vývoje a testování na lidech. Roman Prymula však říká, že není potřeba očkovat ihned tři čtvrtiny obyvatelstva.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Pro začátek je potřeba chránit rizikové skupiny. V Česku do této kategorie patři kolem tři milionů lidí.

Share