Budou Vánoce bílé, či na blátě: Co řekla meteoroložka

Brzy začne zima a s velkou pravděpodobností už příští týden bude na horách v Česku sněžit. V nížinách se však očekávají dešťové srážky. Meteoroložka Dagmar Honsová pro server ŽivotvČesku.cz řekla, zda je pravděpodobné, že letošní svátky budou bílé.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Naposledy byly Vánoce v ČR opravdu bílé v roce 2010, předtím také v roce 2001. Jaké budou letošní Vánoce, je zatím těžké předvídat. Zatím se dá říct, že příští týden bude pravděpodobně sněžit v horských částech země.

Meteoroložka prozradila, že v nížinách leží sníh na Štědrý den v průměru jednou za 8 let. To je vzácné kvůli teplému západnímu či jihozápadnímu oceánskému proudění. Do střední Evropy se dostává obvykle v posledním prosincovém týdnu.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by ale Češi slavili Vánoce na konci ledna, podle meteoroložky Dagmar Honsové by se pravděpodobnost, že svátky budou bílé, zvýšila na 80 procent.

Počasí na konci prosince může být velmi proměnlivé. Proto zatím podle numerických modelů nelze říci, jaké budou letošní Vánoce.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V roce 1958 bylo na Štědrý den nastanici Lučina naměřeno 14,5 stupňů Celsia. Nejchladnější byly Vánoce v roce 2001, tehdy bylo na Horské Kvildě naměřeno -31,5 stupňů Celsia. Nejvíce napadalo sněhu před 48 lety, pokrývka v Krkonoších byla tehdy velmi hluboká, a to 2 metry a 15 centimetrů.

PSALI JSME: BONUS ZA KAŽDÉ VYCHOVANÉ DÍTĚ SE BUDE PRAVIDELNĚ VALORIZOVAT: JAKÝ BUDE POSTUP

PŘIPOMÍNÁME: JAK MATĚJ STROPNICKÝ S DANIELEM KREJČÍKEM ŽIJÍ NA ZÁMKU: „ASPOŇ MÁME ČÍM TOPIT“

Share