Česko čeká vlna veder: kdy přijdou tropy s teplotami okolo 40 stupňů

Když meteorologové v posledních letech mluvili o počasí v létě, často zmiňovali vedro, sucho a bouřky. Oproti dlouhodobému normálu budou teploty zase nadprůměrné i v červenci a srpnu. Promluvila o tom pro server Život v Česku meteoroložka Dagmar Honsová.

Na dotaz ohledně veder paní meteoroložka odpověděla, že nelze předpovědět, kolik tropických dní odborníci letos v létě naměří. Také neví, zda v dalších měsících překročíme 40 stupňů Celsia.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V létě 2019, 2018 nebo 2015 bylo horko, ale jestli to bude úplně stejné i letos, se nedá říct. Upozornila ale, že dle výhledů počasí zveřejněných evropskými a americkými centry budou teploty v příštích dvou měsících léta oproti dlouhodobému normálu nadprůměrné.

V budoucnu se Česko 40 stupňům nevyhne, neví se však, zda to bude letos, příští rok nebo za pár let.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

První červencové dny budou zřejmě tropické, ale rtuť teploměru nejspíš ukáže maximálně 32 stupňů.

„Nejvyšší naměřená teplota na našem území je z 20. srpna 2012, kdy bylo v Dobřichovicích 40,4 stupně Celsia,“ řekla pro Život v Česku Dagmar Honsová. Předchozí rekord byl naměřen 27. července 1983 v Uhříněvsi, kdy teploty vystoupaly na 40,2 stupně.

Počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Léto v roce 2019 bylo nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961. Oproti normálu bylo tehdy v období od června do srpna tepleji o 2,5 stupně.

PSALI JSME: „22 MÁME ŠŤASTNĚ ZA SEBOU“: MAHULENA BOČANOVÁ UKÁZALA DCERU. MÁRINKA JE BOŽÍ

PŘIPOMÍNÁME: ALENA ŠEREDOVÁ SE POCHLUBILA KRÁSNOU MAMINKOU: TADY JE DŮKAZ, ŽE PŮVABY SE DĚDÍ

Share