„Prostě aby se jim žilo líp“: Halina Pawlowská dění na Ukrajině silně prožívá. Jak se rozhodla pomoci

Válka na Ukrajině trvá už více než rok a známá spisovatelka Halina Pawlowská to silně prožívá. Její otec je ukrajinské národnosti, takže se jí to dotýká víc než většiny Čechů. Chce proto, aby válečný konflikt skončil a Ukrajincům se žilo lépe.

Halina Pawlowská se narodila v Praze, byla jedinou dcerou ukrajinského emigračního básníka Vasila Kločuraka, který pocházel z Podkarpatské Rusi. Její strýc byl významný rusínský politik.

Halina Pawlowská / Zdroj: youtube.com

Server Onlyu.cz píše, že spisovatelka rozumí ukrajinsky dobře, protože se svým otcem mluvila ukrajinsky. Před rokem proto začala pomáhat ukrajinským uprchlíkům, stala se tak tlumočnicí.

Když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, spisovatelka prozradila, že v noci špatně spala. To pokračovalo, často se budila, kontrolovala mobil, chtěla vědět, co se změnilo.

Halina Pawlowská / Zdroj: youtube.com

Vždy se zajímala o dění na Ukrajině. V roce 2014, kdy vypukl válečný konflikt na Donbasu, pocítila silné emoce. Chtěla, aby to všechno skončilo, její otec toužil po tom, aby se Ukrajina stala svobodnou, evropskou a demokratickou zemí.

„Přeju Ukrajincům, aby měli vládu a vedení takové, aby jim nezaprodávali zem. Prostě aby se jim žilo líp,“ řekla tehdy pro Aha! Pawlowská.

Halina Pawlowská / Zdroj: youtube.com

Poslední dobou jí ale trápí i nízký důchod. Vydělávala slušně, takže platila vysoké daně a pojištění a „z tohoto úhlu má důchod malý“. Situace se podle ní zhoršila kvůli inflaci, zdražilo veškeré zboží.

„Vzhledem k současné drahotě je vysloveně malý,“ řekla pro Českédůchody.cz Halina Pawlowská. Chápe ale i to, že mnoho lidí v Česku pobírá ještě nižší důchody, takže jejich finanční situace je mnohem horší.

PSALI JSME: IVA JANŽUROVÁ SE SNAŽÍ ZACHRÁNIT SVŮJ DŮM: VEDLE JEJÍ PRVOREPUBLIKOVÉ VILY SE OBJEVÍ MODERNÍ DŮM

PŘIPOMÍNÁME: DCERA MARTINA DEJDARA SLAVÍ 18. NAROZENINY: „JSI BETLÉMSKÉ SVĚTLO MÉHO ŽIVOTA,“ POSLAL DOJEMNÉ VYZNÁNÍ LÁSKY HEREC

Share