Nekorunovaný král české dechovky a věčný princ Josef Zíma slaví 91 let: jak dnes žije slavný herec

Herec, zpěvák a dabér Josef Zíma dnes slaví 91. narozeniny. Lidé o něm často mluví jako o nekorunovaném králi české dechovky, diváci ho znají i jako prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou.

Josef Zíma se narodil 11. května 1932 v Praze. Absolvoval pražskou DAMU v roce 1953, o čtyři roky později si poprvé zahrál ve filmu.

Josef Zíma / Zdroj: youtube.com

Proslavil se díky roli prince Radovana v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, kterou ztvárnil v roce 1959. Před kamerami se již neobjevuje, naposledy si zahrál v roce 2019 v seriálu Čechovi.

Nevěnoval se však pouze herectví, zahájil i kariéru zpěváka popmusic. Se svými písněmi začal vystupovat na obrazovkách a mnozí občané ho znali i jako zpěváka. Věnoval se operetě, swingu, šansonu i dechovkám.

Josef Zíma / Zdroj: youtube.com

Jeho rodiče však nechtěli, aby byl hercem nebo zpěvákem. Proto tajně navštěvoval lidový soubor. Poté se začal učit herectví.

„Teprve po půl roce, při prvním kolokvijním vysvědčení, se rodiče s mojí volbou smířili, když viděli, že na rozdíl od špatných známek, které jsem měl na gymplu, byly najednou známky úplně jiné,“ cituje Josefa Zímu server Deník.cz.

Josef Zíma / Zdroj: youtube.com

Když už ale začal hrát v divadle a rodiče ho viděli i na obrazovce, změnili názor, byli na něj hrdí.

V roce 1958 se umělec oženil, jeho manželkou byla herečka a dabérka Eva Klepáčová, se kterou žil 59 let, málem se dožili diamantové svatby. „To byla moje celoživotní láska,“ pronesl Josef Zíma.

Eva Klepáčová a Josef Zíma / Zdroj: youtube.com

„Často mi také říkávala: Ty budeš princ až do smrti!“ dodal se smíchem. Už 11 let však žije sám. Herečka zemřela v roce 2012, v posledních letech života byla upoutána na lůžko.

PSALI JSME: „NEJZÁŘIVĚJŠÍ HVĚZDA“: HELENA VONDRÁČKOVÁ BRZY OSLAVÍ 76. NAROZENINY A V KRÁSNÝCH ZLATÝCH ŠATECH OKOUZLILA DIVÁKY

PŘIPOMÍNÁME: „MŮŽU MU NOSIT SVAČINY A MÍT HO POD KONTROLOU“: LUCIE BÍLÁ PROZRADILA, JAK SE STARÁ O SVÉHO SYNA. JE RÁDA, ŽE SE FILIP VRÁTIL Z FRANCIE

Share