Současná situace na energetickém trhu není jednoduchá. Ministři to chápou, ale podle nich to Česká republika zvládne. Mluví o tom, že Česko bude mít energií dost, ale problémem mohou být vysoké ceny energií. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že se situace bude řešit na evropské úrovni, řekl to pro CNN Prima News.
„Já si plně uvědomuji jako občan, jako táta, jako člen vlády, že situace je vážná, ale že ji zvládneme,“ řekl Marian Jurečka.
Podle něj jsou nyní nutné takové kroky, které by umožnily zkrotit ceny. Věří, že se zástupci členských států Evropské unie budou moci dohodnout a že rozhodnutí bude přijato na evropské úrovni.
Mluvil také o tom, že existují určité limity, měl na mysli možnosti státního rozpočtu České republiky. Ujistil také, že ve školách se bude topit. Provozy firem by se také zastavit neměly.
Na jeho slova reagoval bývalý ministr průmyslu a obchodu a současný místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle něj nyní všichni sledují volný pád České republiky a vláda se na to také jen dívá.
Dodal, že kabinet by nyní musel řešit ceny, protože Česko má například přebytky elektřiny. Zmínil také, že většina elektřiny je již prodána na příští rok. Nyní by tedy zastropování cen nemělo být účinným opatřením.
Ministr práce ale ujistil, že budou přijata účinná opatření. Domnívá se také, že řešení je třeba hledat na evropské úrovni, ale ne na národní úrovni, protože by to bylo mnohem složitější.
„Pokud by se řešení nenašlo, což se nemůže stát, to by se i rozpadla Evropská unie,“ uvedl Marian Jurečka. Exministr průmyslu ale odpověděl, že se zatím evropské státy nedohodly, nicméně jednotlivé země už našly určitá řešení.
Karel Havlíček kritizoval i současného šéfa resortu průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN). Hnutí ANO podle něj ministrovi doporučovalo, aby resort připravil scénář pro případ, že by byly zastropovány ceny elektřiny.
Dle jeho slov ale ministr ještě před týdnem tvrdil, že „zastropování nepřichází v úvahu,“. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ale koncem minulého týdne řekl, že zastropování by mohlo být řešením a že by to mělo být přijato na evropské úrovni.
PSALI JSME: OBNOVA UKRAJINY PO RUSKÉ INVAZI: VELVYSLANEC MATULA PROZRADIL, JAKOU ČÁSTKU UTRATÍ ČR PRO POMOC