Poslední dobou se policie začala zaobírat nenávistnými komentáři na internetu. Pokud někdo například pochválil teroristu, který připravil mnoho lidi o život, dostal od soudu přísnou podmínku.
V minulosti se ale podobné případy neřešily.
Pro tyto případy nyní byl vytvořen samostatný odbor extremismu a terorismu v rámci pražské policie. Odbor se také bude zabývat nenávistnými komentáři na sociálních sítích.
Poslední dobou kriminalisté řešili příspěvky, které schvalují teroristické útoky a třeba výhružky prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové.
Nyní se podobnými výroky policie bude zabývat mnohem častěji.
Státní zástupce Jan Lata uvedl, že se na internetu objevuje v poslední době více nenávistných trestných činů. Nejvíce se útočí na Romy, lidi s tmavou pletí, muslimy, Židy nebo homosexuály.
O nárustu podobných případů svědčí i statistika.
V roce 2017 jich bylo pouze šest a během minulého roku už dvacet.
Spadá do této trestní činnosti i podpora terorismu. Loni se tak jednalo o útok na Novém Zélandu.
Za schvalování terorismu pachateli hrozí 5 až 15 let vězení.
Soud se ale rozhodl pro tříleté podmínky, protože se jednalo o netrestané v minulosti lidi. Žalobci se ale odvolali, protože zákon předpokládá mnohem přísnější tresty.
V totální většině případů se jedná o muže a nejvíce incidentů se odehrává na Facebooku.
Občas se ale stává, že nejde prokázat autorství a soud tak člověka viny sprostí.
Průlomovým se zřejmě stal incident s romským zpěvákem Radkem Bangou, kterého v roce 2017 na sociálních sítích utočili uživatele s nenávistnými komentáři.
Média veřejnost totiž dotlačili polici, aby se případem zabývala.