Vláda chystá důchodovou reformu: kabinet Fialy představil harmonogram schvalování změn

Vláda chce zřejmě v roce 2023 ukončit debatu kolem důchodové reformy a začít proces jejího schvalování. Část změn v systému by mohla začít platit již v roce 2024 a další již v roce 2025. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Reformu připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí a chce o ní jednat také s opozicí. Pro premiéra Petra Fialu je důležité, aby reforma vyhovovala všem stranám, aby lidé měli jistotu, že nebude po volbách opět zrušená.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Konečná varianta důchodové reformy zatím nebyla zveřejněná a dočkáme se toho až po skončení debat. Ministr Marian Jurečka ale naznačil, jak bude vypadat harmonogram jednání v tomto roce.

„Do konce prvního čtvrtletí mít ukončenou politickou debatu v rámci vládní koalice i debatu s opozičními partnery,“ řekl šéf resortu s tím, že do skončení prvního pololetí musí být připravený legislativní text. Pak začnou jednání vlády a parlamentu.

Petr Fiala a Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kromě toho Jurečka poznamenal, že chce, aby do 1. ledna 2024 byly schváleny změny ohledně dřívějších odchodů do důchodu u náročných profesí. Minulý rok tato změna byla odložená a vláda se dohodla, že bude projednána až v rámci reformy.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

V předchozích obdobích již bylo naznačeno, že reforma bude obsahovat zvýšení základní složky starobních důchodů, snížení minimální doby důchodového pojištění na 25 let, promítání do výše zásluhové části výchovy dětí atd.

Objevily se také diskuze o tom, že by se mohl zvýšit důchodový věk a postupně dosáhnout 68 let. Stát by se to mohlo ale až v roce 2070.

PSALI JSME: ZMĚNA NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH: MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ CHCE, ABY DRUHÝ CIZÍ JAZYK NEBYL POVINNÝ
PŘIPOMÍNÁME: ČESKÁ UČITELKA PODPORUJE ČINY RUSKA: „ŠKOLA JI ZA EXCES VYHODIT MŮŽE“

Share