“Musíme otevřít hranice”: Květák už stojí stovku v Česku, a zelenina se stala luxem

Ve dnešní době pandemii koronavirus udělat problém nejen pro zdravotnictví, ale i pro produkty v obchodech. Ceny všude vyskočily nahoru kvůli epidemii.

Příčiny tomu jsou úbytek zahraničních pracovníků na polích, a také uzavřené hranice. Česko také má problém z počasí, které bude suchým cele léto.

.

Pro ekonomiku celého světa a Česká se koronavirus stal obtížením. Čerstvá ovoce a zelenina teď se stali luxem.

Květák už stojí jako kuřecí maso. Kilogram této zeleniny stáji 69 korun, a některé obchody měli ho tento týden za stovku. Ve dnešní době květák se dodává z Francie.

.

Stejně drahými se staly paprika a cherry rajčata. Přibližně 150 korun za kilogram. Okurky teď stojí dvakrát dražší. Za kg cukety zaplatíte 70 korun.

“Ceny narostly u zelenin z jižní Evropy”, – řekl předseda Zelinářské unie Petr Hanka. Také cena vzrostla u cibuli a kořenové zeleniny.

.

“Budeme mít velkou škodu, jestli zavčas nenajdeme pracovní síly. Celá západní Evropa je závislá na zahraničních pracovnicích, bez nich máme problém”, – řekl Hanka.

Letošní rok bude velmi suchým. Kvůli tomu Česko bude mít ještě větší problém s zeleninou. Například mrkev, petržel, cibule a ostatní zelenina budou drážší.

.

Ekonom Lukáš Kovanda říká, že nejzásadnější je to, jak a kdy zvládneme vyřešit problémy s koronavirem. „Musí se otevřít hranice, musí normálně fungovat mezinárodní obchod“, dodává.

“Takové ceny se zůstanou na stejném úrovni ještě rok, potom musejí klesnout. Ale nebude to nějak magický, budou klesnout postupně”, – řekl Lukáš Kovanda.

.

Supermarkety také žádným způsobem nezvládnou pomoct. “Všechno závisí od cen na světovém trhu. Žádné slevy na ”luxusní” zeleninu nebudou”, – řekl mluvčí Tesco.

Lokální produkty a zelenina od českých farmářů muže také být několikrát dražší než produkty z zahraničí. Místo zeleniny obchody zlevňují základní potraviny.

.

Dokonce i společnost Rohlík.cz nemá pro své zákazníky levnou zeleninu. “Zlevníme jenom základní a lokální produkty, ceny příští rok budou vyššími než minuly”, – řekl mluvčí společnosti.

Share