„Nerozdělí nás nedostatek plynu“: Státy EU se shodly na plánu, který má omezit spotřebu zemního plynu

Ministři energetiky zemí EU dosáhli politické dohody o dobrovolném snížení spotřeby zemního plynu.

https://twitter.com/EU2022_CZ/status/1551869961840254977?s=20&t=OYGqLS_7-BASCLF8XcGj2w

Lucemburský ministr energetiky Claude Turmes poznamenal, že jediná země, která hlasovala proti návrhu Evropské komise, je Maďarsko.

Dodávky plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„EU se sjednotila. Dohodli jsme se na koordinované regulaci poptávky o 15 % za pouhý týden! Snížení naší spotřeby plynu o 45 miliard metrů krychlových je tím nejlepším krokem, jak reagovat na Putinovo vydírání plynem. Pouze Maďarsko hlasovalo proti tomu,“ uvedl ministr.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: espreso.tv

Nová pravidla jsou „bezprecedentním krokem evropské solidarity,“ řekl náměstek německého ministra hospodářství.

Dodávky plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Před zasedáním ministrů vyjádřila řada zemí, včetně Itálie, Maďarska, Polska, Portugalska a Španělska, znepokojení nad cíli snížit spotřeby zemního plynu.

Dodávky plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková zdůraznila, že EU zachová svou jednotu navzdory omezení dodávek plynu z Ruské federace.

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková/ Zdroj: YouTube

„Nerozdělí nás nedostatek plynu … a to je nejdůležitější signál pro ruského prezidenta,“ řekla Baerbocková v Praze po jednání se svým českým protějškem.

PSALI JSME: „KREML NENÍ SPOLEHLIVÝM PARTNEREM“: EVROPA BY PODLE ŠÉFKY EK MĚLA BÝT PŘIPRAVENA NA NEJHORŠÍ SCÉNÁŘ MOŽNÉHO OMEZENÍ DODÁVEK RUSKÉHO PLYNU

PŘIPOMÍNÁME: «EVROPA MUSÍ NA TO BÝT PŘIPRAVENA»: ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE NEVYLUČUJE, ŽE RUSKÁ FEDERACE ÚPLNĚ ZASTAVÍ DODÁVKY ZEMNÍHO PLYNU DO EU

Share