„V 1968 tu byla vojska Varšavské smlouvy, ne jen Rusové, ale třeba i Ukrajinci“: Jak na výroky Patrika Nachera reagovali politici

Poslanec Patrik Nacher (za ANO) uvedl, že Československo v roce 1968 obsadili nejen Rusové, ale i vojáci dalších států, mezi nimi byli Ukrajinci, Poláci nebo Maďaři. „Tohle upravování minulosti je šílené,“ napsal na Twitteru. Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s jeho výroky nesouhlasil a prohlásil, že Rusko je agresor a že dějiny nikdo nezmění. Informuje o tom CNN Prima News.

Poslanci se nelíbilo, že lidé přirovnávali invazi Sovětského svazu a dalších členských států Varšavské smlouvy v roce 1968 k útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022. Podle něj byli před 54 lety v Česku nejen Rusové, ale i Ukrajinci. „Tohle upravování minulosti je šílené,“ napsal na Twitteru.

https://twitter.com/PatrikNacher/status/1561269395296555008

Reagoval tak na příspěvek europoslance Tomáše Zdechovského. Europoslanec pak na svém Twitteru napsal, kdo přesně tvrdí, že za invazí před 54 lety stojí Ukrajinci. Dodal, že Rusko je agresor a že dějiny nikdo nezmění.

https://twitter.com/TomasZdechovsky/status/1561376456177029121

Patrik Nacher poté napsal, že europoslanec by se mu měl omluvit, protože nehovořil o tom, že za tím stojí Ukrajinci, ale pouze napsal, že i Ukrajinci byli součástí vojsk Varšavské smlouvy, která v roce 1968 vtrhla do Česka.

Tomáš Zdechovský se mu pak omluvil za „přehnanou reakci“.

Bývalý poslanec Jiří Dolejš (KSČM) také napsal, že ten, kdo tvrdí, že za invazí z roku 1968 stojí Ukrajinci, je zmatenec. Připomněl, že Komunistická strana Čech a Moravy tuto invazi odsoudila a dodal, že mráz nepřicházel z Ukrajiny.

Patrik Nacher také napsal, že nyní se zveličuje role Ukrajinců, kteří bojovali v roce 1945, ale zároveň se nemluví o Ukrajincích, kteří přišli do Československa v roce 1968. Reagoval na to pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Odpověděl, že invaze před 54 lety a letošní invaze vzešla z vůle Moskvy.

Publicistka Lucie Sulovská má obavy, že v budoucnu by někteří lidé mohli také říci, že válka v roce 2022 nebyla ruskou invazí na Ukrajinu. Napsala, že například ruský ministr obrany Sergej Šojgu je Tuvan, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se může označit za Arména, protože jeho otec byl Armén. Kromě toho je mezi ruskými vojáky mnoho Burjatů a Dagestánců.

PSALI JSME: KALOUSEK VYZÝVÁ VLÁDU, ABY REGULOVALA CENU ELEKTŘINY: CO NA TO ŘEKL PREMIÉR PETR FIALA

PŘIPOMÍNÁME: „SVĚT SE ZMĚNIL“: ARMÁDNÍ ŠÉF VYZVAL BRITSKÉ VOJÁKY, ABY SE PŘIPRAVILI NA MOŽNÝ KONFLIKT S RUSKOU FEDERACÍ

Share