Babiš: “V podstatě jsme diskutovali a ten vir už není tak agresivní.“ Co na to odbornicí

V sobotu Premiér Andrej Babiš uvedl, že COVID-19 už není tak agresivní jako během první vlny nákazy. V pátek přitom počet nakažených v České republice vystoupal na nový vrchol. Hospitalizovaných pacientů a lidí s těžkým průběhem nemoci SARS-CoV-2 v Česku ubývá. Ale to podle odborníků neznamená, že by byl virus méně agresivní.

Zdroj: dchb.charita.cz

Počet hospitalizovaných pacientů se skutečně snižuje, potvrdila hygienička. „My jsme měli v pátek dva pacienty na umělé plicní ventilaci a asi deset hospitalizovaných pacientů ve zdravotnických zařízeních, z nichž část tam byla hospitalizována z důvodu izolace,“ řekla ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Zdroj: seznamzpravy.cz

„Já jsem dneska ráno mluvil na Bulovce s paní Roháčovou, to je náměstkyně ředitele. Já ji znám delší dobu, už v rámci první vlny jsme spolu komunikovali. Byla tam i šéfka krizového štábu paní Papežová. V podstatě jsme diskutovali o tom, a sama mi potvrdila, že ten vir už není tak agresivní,“ řekl Babiš ve videu, které zveřejnil na svém facebookovém účtu.

Zdroj: dchb.charita.cz

„Musíme se samozřejmě připravit na druhou vlnu. Ale ty informace, které chodí, že skutečně ten vir oslabuje, že není tak agresivní, že lidi nekončí v nemocnicích, jsou samozřejmě dobrá zpráva,“ dodal premiér.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky je ještě o něco opatrnější. Právě on je přitom, co se týče mutace virů a změn jejich chování, odborník na slovo vzatý.

Zdroj: dchb.charita.cz

„Z hlediska genetického ten virus nasbírá zhruba 25 mutací za rok. Máme ho tady půl roku, takže většina z těch virů, které se dnes izolují, má třeba deset, patnáct mutací proti tomu původnímu, ovšem každý z nich má mutace jiné,“ vysvětluje vědec.

Zdroj: dchb.charita.cz

Genetik nabízí také možné vysvětlení toho, proč nemoc COVID-19 nemá v současné České republice tolik obětí jako třeba na začátku epidemie v severní Itálii. „Spíš to souvisí s tím, že nákaza není v rizikových skupinách. Je také možné, že už se s tím virem lidé předem setkali, mají třeba nějaké nízké množství protilátek, a tím pádem potom nemají tak těžký průběh,“ říká Pačes.

Share