„Byl to skutečně mimořádný amatérismus“ : Miroslav Kalousek si myslí, že po skončení nouzového stavu by měla vláda rezignovat

Miroslav Kalousek ze strany TOP 09 se domnívá, že by vláda měla po skončení nouzového stavu rezignovat. Opozičník o tom začal mluvit poté, co Městský soud v Praze zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví a označil je za nezákonná. Vláda a včetně ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové ale tvrdí, že se jim podařilo zachránit mnoho životů.

.

„Byl to skutečně mimořádný amatérismus“ řekl Miroslav Kalousek. Vláda se podle něj nejprve řídila krizovým zákonem, pak nenápadně přešla pod jiný zákon.

Kritice se postavila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Řekla, že žádná vláda se nesetkala s takovou situací, jaká je nyní, takže není divu, že by mohlo dojít k chybám.

Vysvětlila také, že právě díky těmto opatřením se podařilo zachránit mnoho životů občanů. Upozornila, že soud poukazoval pouze na právní formu, ale neodsoudil sama opatření vlády.

Jana Maláčová ale nevysvětlila, kdo za tyto činy bude muset nést odpovědnost. Vláda podle ní pouze schválila a přijala návrhy od ministerstva zdravotnictví.

Podle Miroslava Kalouska se vláda obávala žalob od podnikatelů ohledně náhrady škod. Kabinet proto začal jednat podle jiného zákona.

.

Mnohem lepší by podle něj bylo nabídnout podnikatelům chytrou spolupráci. Obvinil vládu z nekalého jednání s byznysmeny.

Miroslav Kalousek to vysvětlil neochotou státu podílet se na fixních nákladech podnikatelů. To znamená, že jsou to neměnné náklady, které je podnikatel nucen vynaložit, i když jeho podnikání nefunguje, například nájem.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ale uvedla, že ještě před časem navrhovala kompenzaci ve výši 80 procent všech nákladů.

„My o tom můžeme znovu zahájit diskuzi a pevně doufám, že dospějeme k řešení“ dodala Jana Maláčová.

.

Pokud jde o prodloužení výjimečného stavu, strana TOP 09 si zatím není jistá, zda návrh podpoří.

Jana Maláčová řekla, že už do neděle bylo přes speciální program Antivirus vyplaceno zhruba 800 milionů korun. To ale není vše, největší výplatu očekávají podnikatelé za duben.

Ministryně práce a sociálních říká, že je nyní velmi důležité, aby byl přijat návrh na odklad nebo odpuštění placení sociálních odvodů. Tato otázka bude muset být projednána mezi ministry.

Jana Maláčová mluvila i o nezaměstnanosti. Podle ní odhad míry nezaměstnanosti zatím vypadá normálně.

.

„Naše odhady říkají, že bude za duben nezaměstnanost 3,4 procenta“ řekla Jana Maláčová. To je velmi malá úroveň, ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy.

Dodala také, že pokud se zvýší nezaměstnanost, pak vláda bude uvažovat o zvýšení pomoci nezaměstnaným.

Ministryně práce a sociálních věcí řekla, že zhruba na 8. června je plánováno povolit návštěvy domovů důchodců.

„Vím, že to je hrozné pro seniory a pro jejich rodiny. Jediné, co můžu říct, je, prosím, vydržte“ požádala Jana Maláčová.

Share