Cena vzácné desetikoruny láme rekordy: jak ji poznáte v peněžence

Aktuálně kvůli vysoké inflaci peníze ztrácí na hodnotě. Netýká se to ale vzácné desetikoruny z roku 1993, kterou sběratele jsou ochotní koupit za statisíce korun. Minulý rok se tato mince vydražila za neuvěřitelných 615 000 korun. Jak tuto desetikorunu poznáte? Píše o tom web cnn.prima.cz.

Vznikla mince mezi lety 1992 a 1993 v Německu a jednou z nejvzácnějších u nás. Cena této desetikoruny za poslední rok hodně vyrostla a rekordy padaly jeden za druhým.

Desetikoruna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Za posledních několik let cena vyrostla z 230 tisíc korun na půl milionu korun a v roce 2022 dokonce byla vydražena za 615 000 korun.

Jak tuto minci ale ve své peněžence poznáte? Na první pohled rozdíly nejsou příliš viditelné, ale když se podíváte blíž, od běžné desetikoruny se přece liší.

Vzácná desetikoruna z roku 1993 / Zdroj: Václav Němec, FJI Coins, CNN Prima News

„Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová s tím, že autor také přepracoval vrubovou stranu a udělal větší písmena Kč.

Odlišná je i příčná čára, která písmena a číslo 10 protíná. Nachází se totiž výš než běžně a proto se této desetikoruně také přezdívá „malé kč“.

Vzácná desetikoruna / Zdroj: TN.cz, Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

Původně bylo vyraženo kolem 1 000 kusů a šance ji nalézt je nyní velmi malá, protože není jasno, kolik se jich do oběhu nakonec dostalo.

PSALI JSME: PETR PAVEL JE SKUTEČNÝ GENTLEMAN: MÁ SRDCE NA PRAVÉM MÍSTĚ

PŘIPOMÍNÁME: NOVÝ PŘÍTEL GABRIELY PARTYŠOVÉ: TO JE TEN HLAVNÍ DŮVOD ZÁŘIVÉ RÓBY

Share