„Česká vláda nabízí občanům vyšší cenu než celá EU“, řekla Kateřina Konečná: vláda podle ní pohrdá občany

Vláda v pondělí rozhodla o zastropování cen elektřiny. To by mělo občanům v současném krizovém období pomoci. Pro domácnosti to bude znamenat maximální cenu elektřiny 6 Kč za kilowatthodinu (včetně DPH) a cena plynu nebude překračovat 3 Kč za kilowatthodinu. Zástupci opozice a mimoparlamentních stran tvrdí, že kabinet by měl stropy posunout ještě níž. Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) vláda pohrdá občany. Informuje o tom CNN Prima News.

Kateřina Konečná / Zdroj: youtube.com

Agentura Reuters uvedla, že podle pracovní verze návrhu, který by měla představit Evropská komise, by měla být maximální prodejní cena elektřiny 180 eur nebo 4 420 Kč za megawatthodinu. To se ale nebude týkat elektřiny, kterou vyrábějí plynové elektrárny.

V Česku by podle vládního návrhu měla být maximální cena elektřiny 6 Kč za kilowatthodinu, a to je 6 tisíc Kč za megawatthodinu. Podle politického analytika Dalibora Balšínka je tato situace pro vládu Petra Fialy velmi smutná, protože v EU může být strop nižší než v ČR.

Kateřina Konečná / Zdroj: youtube.com

„Je děsivé, že česká vláda nabízí občanům vyšší cenu než celá EU,“ řekla pro CNN Prima News Kateřina Konečná. Připomněla také to, že v západních zemích jsou mzdy vyšší než v Česku.

Podle ní česká vláda pohrdá občany, protože i na sousedním Slovensku vláda stanovila nižší strop. Předpokládá, že asi podzimní volby byly důvodem, proč se kabinet rozhodl takové opatření schválit.

Mikuláš Peksa / Zdroj: youtube.com

Poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (Piráti) ale uvedl, že rozdíl mezi cenami na evropské a národní úrovni je logický.

Evropská cena podle něj znamená, za kolik bude výrobce prodávat elektřinu distributorům. Cena na národní úrovni znamená, za kolik budou distributoři prodávat elektřinu odběratelům.

Mikuláš Peksa / Zdroj: youtube.com

Odmítl také kritiku, protože není vládní politik. Vysvětlil, že byl zvolen do Evropského parlamentu nezávisle na vládě a navíc byl proti tomu, aby se Pirátská strana stala součástí vládní koalice.

S tímto jeho výrokem nesouhlasil poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Je to vtipné. Teče mu do bot, a tak běží od Pirátů co nejdál,“ řekl Juchelka.

Aleš Juchelka / Zdroj: youtube.com

„Nemusíte odbočovat tím, že sedíte v Bruselu,“ reagovala Konečná. Podle ní by mohl ovlivnit rozhodnutí svých kolegů.

PSALI JSME: DVA SVETRY I VE SNĚMOVNĚ: PEKAROVÁ ADAMOVÁ ŘEKLA, JAK POSLANCI BUDOU ŠETŘIT NA ENERGIÍCH A JAKÉ BUDOU TEPLOTY UVNITŘ BUDOV

PŘIPOMÍNÁME: SCHOLZ POPRVÉ OD KVĚTNA ZAVOLAL PUTINOVI: VYZVAL K JEDNÁNÍ A ÚPLNÉMU STAŽENÍ RUSKÝCH VOJÁKŮ Z UKRAJINY

Share