“V tuzemském zemědělství bude chybět až 5000 cizinců”, tvrdí ministr Miroslav Toman

V ČR je znovu problém. Po zrušení nouzového stavu Česku budou chybět 5 tisíc pracovníků, které přijeli z zahraničí. Budou muset opustit Českou Republiku po ukončení pracovního víza.

Takovou smutnou správu řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Také doplnil, že momentálně Česku chybí už 3 tisíce pracovníků.

.

Ředitel opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že situace není jednoduchá, ale ji je možné vyřešit. Ministerstvo připravuje nivy program na podporu malých podnikatelství.

“5 tisíc pracovníků z 20 tisíc budou muset vrátit se domu, kvůli ukončení víza. Bydleli v Česku jenom kvůli nouzového stavu”, – řekl Toman.

.

“Nedostatek pracovníků v zemědělství pocítíme nejvíc v létě, kdy bude čas sbírat ovoce a zeleninu”, – dodal ministr.

Pan Jurečka řekl, že zvládne vyřešit problém: “Jsme se připravili na sněmovně. Zvládneme udělat některé změny v zákonech. Nepotřebujeme nouzový stav pro pracovníky”.

.

Toman také řekl, že podmínky pro zaměstnávání pracovníků se stanou jednodušší. Místo 300 hodin práci ministerstvo navrhlo od 600 do 1000.

S takovým řešením se nesouhlasili ministerstva práci, a sociálních věci.

.

Dnes ceny na farmářské potraviny budou vzrůstat. Nejčastěji u ovoce a zeleniny. Také existuje problém s vývojem produktů.

Ministerstvo plánuje vývoj všeho zemědělství v ČR, a kvůli tomu udělala program rozvoje venkova, který bude stat 3,3 miliardy korun.

.

Ještě 1 miliarda korun půjde na Podpůrní a garanční rolničky a také na lesní fond. Ještě půlka miliardy půjde na ostatní zemědělské programy.

Ještě půlku miliardy chtějí pustit na posílení zemědělství. 150 tisíc korun Resort pustí na podniky. Programy budou snažit vyplnit do 20.května.

.

Kromě koronaviru a špatné ekonomice kvůli epidemii, v Česku bude ještě jeden problém, který vláda musí vyřešit. V létě bude sucho, a je to velká Škoda pro zemědělství.

Share