„To udělat nemůžeme“: Ruská federace chce po obraně odstraněnou sochu maršála Koněva

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oslovil svého českého protějšku Lubomíra Metnára s žádostí o předání pomníku ruskému federaci maršálovi Konevovi, zbouranému v Praze.

Mluvčí ministerstva obrany ČR Pejšek potvrdil, že dopis Lubomíra Metnara obdržel a odpověděl na něj. Ministerstvo však nemůže tuto žádost vyhovět.

.

„Pokud nás ruská strana žádá, abychom jim předali sochu Koněva, tak my jako ministerstvo obrany to udělat nemůžeme. Socha není naše, je Prahy 6,“ vysvětlil Pejšek.

Mluvčí ruské ministerky zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že demontáž památníku Koněva je zločin, který nezodpoví.

.

Moskva rovněž vyzvala Prahu, aby dodržovala česko-ruskou smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci v oblasti ochrany vojenských památek.

Socha maršála Ivana Koněva, která se podílela na osvobození Prahy od nacistů a na krvavém potlačení antikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byla minulý pátek pražskou radnicí demontována.

.

Čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého velvyslanectví a prezident Miloš Zeman protestovali proti tomuto kroku.

Nový ruský zákon, který stanoví trest za poškozování vojenských památníků, nechtěl komentovat české ministerstvo zahraničí, protože jeho obsah nezná podrobně.

.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle zákona nabídl stíhání těch, kteří demontovali sochu Koněva.

.

Share