Další vlna rozvolňování karanténních opatření po celé republice: roušky se ruší, ale v Praze nejspíš zůstanou

Od 1. července by měla nastat další vlna rozvolňování karanténních opatření. V obchodech nebo v hromadné dopravě by se například už nemusely nosit roušky. Ministerstvo, magistrát i hygiena se kloní k variantě roušky v pražské hromadné dopravě nechat.

Zdroj: economictimes.indiatimes.com

V pondělí by mělo být definitivně jasno, zda lidé odloží v MHD roušku či nikoliv a jaká další opatření se pro Prahu rušit nebudou.

Zdroj: prazsky.denik.cz

Pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib dnes pro Seznam Zprávy uvedl, že nechce předjímat, jaké stanovisko zítra padne a rozhodnutí nechá na odbornících: „Nechal bych to na odbornících, protože je potřeba vycházet z reálných dat a ta přesná data má hygiena.“ „Z mého pohledu jsou roušky v městské hromadné dopravě nejméně omezující ze všech opatření,“ řekl primátor. „Navíc samozřejmě vnímám, že nárůst počtu nakažených covid-19 je vyšší než v minulých dnech,“ doplnil. Hřib byl navíc první, kdo povinnost nosit roušku v MHD zavedl.

Zdroj: ostrava.rozhlas.cz

Rovněž epidemiolog Rastislav Maďar naznačil, že by roušky mohly zůstat v Praze povinné ve veřejné dopravě. „Osobně bych to v Praze udělal tak, že povinnost je nosit zatím ponecháme v MHD. Myslím, že by nemusely být nezbytně nutné ve vnitřních prostorách,“ řekl Rastislav Maďar.

Zdroj: floridatrend.com

Hlavní hygienička Jarmila Rážová také uvedla, že se kloní k tomu, aby se opatření v Praze nerozvolnila. „Uvidíme, jak situace bude vypadat, ale zatím si osobně myslím, že budeme asi opatrnější při vyhlašování 1. července. Myslím si, že mohu říct, že se tam zcela určitě objeví povinnost nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních a v zařízení sociálních služeb. “ řekla hygienička.

Zdroj: novinky.cz

Rozhodnutí tak podle ní padne na základě aktuální epidemiologické situace, která během tohoto víkendu příznivá nebyla. Podíl případů covid-19 na počtu testů je totiž nejvyšší od března. Během soboty přibylo v Česku 260 případů.

Share