„Dávaly se dárky hlavně praktické“ : Zavzpomínejte na Vánoce našeho dětství

Nyní jsou touhy moderních dětí velmi odlišné od toho, co děti chtěly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Staré brusle, kazetové přehrávače, to všechno nebo stavebnice Merkurbylo dříve velmi vítaným dárkem.

O čem ještě děti té doby snily?

Všichni rádi vzpomínáme na to, co bylo dříve, například jak se slavily Vánoce. Teď je spousta shonu, spousta věcí, které nevíte, co si vybrat, půjčky na dárky, stejné filmy a pohádky v televizi atd. atd.

Vánoční atmosféra už není taková, jaká bývala.

Naďa Černáautorka retrovýstavy v Mělníku říká, že před čtyřiceti nebo padesáti lety tento svátek znamenal, že se celá rodina shromáždí, přijdou na návštěvu strýcové a tety, prarodiče. Všechno bylo mnohem klidnější.

Jednou z tradic pak bylo, aby všichni společně chodili na procházku, například do lesa nebo na hřbitov. Pokud šli na hřbitov, určitě si s sebou brali svíčky a zapálili je tam.

Bylo to dobré pro děti, dýchali čerstvý vzduch a byli rozptýleni z celého shonu kolem, jen procházka. Teď děti sedí doma, což je neuvolňuje a čekají jen na Ježíška.

Naďa Černá poznamenává, že procházka měla velký praktický význam. Zatímco všichni chodili s dětmi, někdo zůstaval doma a během této doby stihal ozdobit vánoční stromek a dát dárky pod něho.

Takže pro děti rodiče vytvářeli kouzlo, dokud nebyli doma.

Také, samostatně lze poznamenat a vánoční pohádky, které byly zobrazeny v televizi. Ty staré pohádky vyprávěly především o Vánocích. Tak děti byly vždy zaneprázdněni až do okamžiku, kdy všichni šli na večeři na Štědrý večer.

Mnoho tradic se za tu dobu téměř nezměnilo. Vše velmi závisí na konkrétní rodině. Například házení botou, pečenícukroví, rozkrajování jablka, lítí olova, nebo navštěva půlnoční mši v kostele.

Ale zdobení stromečku a domu na Vánoce se velmi změnilo. Každý rok jsou různé a různé ozdoby, girlandy a podobně.

Ale naši rodiče a prarodiče dělali všechno jinak. Zdobili stromeček a dům tím, co se předávalo z generace na generaci a přidávali to, co dělali sami.

Na začátku nebyly girlandy, první elektrické ozdoby se objevily ve tvaru hvězd nebo mochomůrek. Nahradily tak ozdobyze svíček. A samozřejmě prskavky vytvářely zvláštní atmosféru.

Dnes nejžádanějšími dárky jsou technologické dárky. S čím se dary v posledních letech staly příliš mnoho.

Dříve každý dostal jen jeden dárek a byl tomu upřímně rád.

„Dávaly se dárky hlavně praktické. To vždy převažovalo. Dědeček dostal bačkory, babička třeba zástěru nebo látkové kapesníky, mladší zase oblečení, kosmetiku, domácí potřeby nebo knížky“ popisuje NaďaČerná.

Určitě někdo mohl dostat i kazetový přehrávač. A v tom bylo kouzlo Vánoc, že se dalo splnit značné finanční přáníblízkého člověka.

Pokud máte chuť ponořit se do atmosféry Vánoc sedmdesátých let, můžete muzeum v Mělníku navštívit do 5. ledna.

Můžete si s sebou vzít děti a vnoučata, budou moci vidět dary té doby, které byly zakoupeny v obchodech té doby.

Share