-
Nyní jsou touhy moderních dětí velmi odlišné od toho, co děti chtěly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Staré brusle, kazetové přehrávače, to všechno nebo stavebnice Merkurbylo dříve velmi vítaným dárkem.
O čem ještě děti té doby snily?
–
Všichni rádi vzpomínáme na to, co bylo dříve, například jak se slavily Vánoce. Teď je spousta shonu, spousta věcí, které nevíte, co si vybrat, půjčky na dárky, stejné filmy a pohádky v televizi atd. atd.
–
Vánoční atmosféra už není taková, jaká bývala.
–
Naďa Černáautorka retrovýstavy v Mělníku říká, že před čtyřiceti nebo padesáti lety tento svátek znamenal, že se celá rodina shromáždí, přijdou na návštěvu strýcové a tety, prarodiče. Všechno bylo mnohem klidnější.
–
Jednou z tradic pak bylo, aby všichni společně chodili na procházku, například do lesa nebo na hřbitov. Pokud šli na hřbitov, určitě si s sebou brali svíčky a zapálili je tam.
–
Bylo to dobré pro děti, dýchali čerstvý vzduch a byli rozptýleni z celého shonu kolem, jen procházka. Teď děti sedí doma, což je neuvolňuje a čekají jen na Ježíška.
–
Naďa Černá poznamenává, že procházka měla velký praktický význam. Zatímco všichni chodili s dětmi, někdo zůstaval doma a během této doby stihal ozdobit vánoční stromek a dát dárky pod něho.
–
Takže pro děti rodiče vytvářeli kouzlo, dokud nebyli doma.
–
Také, samostatně lze poznamenat a vánoční pohádky, které byly zobrazeny v televizi. Ty staré pohádky vyprávěly především o Vánocích. Tak děti byly vždy zaneprázdněni až do okamžiku, kdy všichni šli na večeři na Štědrý večer.
–
Mnoho tradic se za tu dobu téměř nezměnilo. Vše velmi závisí na konkrétní rodině. Například házení botou, pečenícukroví, rozkrajování jablka, lítí olova, nebo navštěva půlnoční mši v kostele.
–
Ale zdobení stromečku a domu na Vánoce se velmi změnilo. Každý rok jsou různé a různé ozdoby, girlandy a podobně.
–
Ale naši rodiče a prarodiče dělali všechno jinak. Zdobili stromeček a dům tím, co se předávalo z generace na generaci a přidávali to, co dělali sami.
–
Na začátku nebyly girlandy, první elektrické ozdoby se objevily ve tvaru hvězd nebo mochomůrek. Nahradily tak ozdobyze svíček. A samozřejmě prskavky vytvářely zvláštní atmosféru.
–
Dnes nejžádanějšími dárky jsou technologické dárky. S čím se dary v posledních letech staly příliš mnoho.
–
Dříve každý dostal jen jeden dárek a byl tomu upřímně rád.
–
„Dávaly se dárky hlavně praktické. To vždy převažovalo. Dědeček dostal bačkory, babička třeba zástěru nebo látkové kapesníky, mladší zase oblečení, kosmetiku, domácí potřeby nebo knížky“ popisuje NaďaČerná.
–
Určitě někdo mohl dostat i kazetový přehrávač. A v tom bylo kouzlo Vánoc, že se dalo splnit značné finanční přáníblízkého člověka.
–
Pokud máte chuť ponořit se do atmosféry Vánoc sedmdesátých let, můžete muzeum v Mělníku navštívit do 5. ledna.
–
Můžete si s sebou vzít děti a vnoučata, budou moci vidět dary té doby, které byly zakoupeny v obchodech té doby.
Hana Lasicová, známá především jako scenáristka a autorka filmových a televizních projektů, překvapila fanoušky svým…
Herečka Dagmar Havlová se na svém Instagramu podělila s fanoušky o chvilku klidu a radosti,…
Zpěvačka Marta Jandová prožila těžké chvíle, když ji v zahraničí zastihla zpráva o odchodu Aničky…
Už čtyři roky uplynuly od chvíle, kdy se Ornella Koktová stala maminkou dcery Lilianne. Při…
Rodina, přátelé a fanoušci se v úterý naposledy rozloučili se zpěvačkou Aničkou Slováčkovou, která zemřela…
Zpěvačka Monika Bagárová si dopřává chvíle klidu a pohody po boku svých nejbližších. Na sociálních…