Farmář náhodně našel největší jeskyni: To, co tam našli, zasáhlo celý svět

Často se stává, že nejúžasnější objevy neuskutečňují vědci, ale jednoduše lidé: pastýři, rolníci nebo zvědavé děti. V roce 1991, pět set kilometrů od města Hanoj, vietnamský farmář náhodně našel obrovskou jeskyni.

Rolníci se dlouho bojili sestoupit do ní. Z jeskyně vyšly strašlivé zvuky, které vyděsily každého, kdo se k ní přiblížil.

.

Teprve o osmnáct let později jeskyni zaujali britští speleology. Zjistili, že děsivé zvuky jsou výsledkem větru, který sem šel, a řevem dvoukilometrové jeskynní řeky. V průběhu let voda vyřezávala ozdobné tunely.

.

Vědci zjistili, že tato jeskyně je stará nejméně pět milionů let. Přesněji řečeno je to sto padesát malých jeskyní, které jsou spojeny do jedné velké.

Mimochodem, Britové nebyli schopni okamžitě najít vchod do něj. Je velmi úzký – vysoký pouze deset metrů. V období dešťů (září – březen) je prostě nemožné se k němu dostat. Je téměř zcela naplněna vodou.

.

Po tak obrovské období se v něm vytvořil skutečný ztracený svět s smaragdovými jezery, stalaktity a stalagmity, hlubokými propasti. V jeskynní džungli žijí opice, hadi, hmyz a další zvířata.

.

Zde najdete ptáky nosorožce nebo lišky létající. V jeskyni byla vytvořena jedinečná flóra. Některé rostliny rostou pouze na tomto místě.

Svěží stromy dosahují výšky tří metrů. Nad nimi stoupají mraky. Důvodem vzniku posledně jmenovaného jsou teplotní rozdíly.

.

Jeskyně zvaná Shondong (překládaná „horská jeskyně“) dosahuje výšky dvě stě čtyřicet metrů. Jeho objem je téměř čtyřicet milionů metrů čtverečních. Toto je největší jeskyně na světě.

.

Jednou z hlavních atrakcí v Shondongu je zahrada kaktusů. Je pravda, že tyto kaktusy jsou vyrobeny z kamene.

Sedmimetrové stalagmity jsou tak podobné jako pichlavá zelená rostlina, kterou průzkumník Howard Limbert nazýval těmito místy „Kaktusovou zahradou“.

.

Kromě toho v Shaondongu najdete unikátní jeskynní perlu. Jeskyně má hodně vápence. Po tisíciletí na něj kapala voda. Obalila minerál a vytvořila perly. Jsou velmi podobné těm, které vytvářejí měkkýše. Jediný rozdíl je v tom, že nemají perleťový lesk.

.

Bylo tu pět let turistů. Ale návštěva Shondongu není snadná cesta. Koneckonců musíte osmdesát metrů, abyste sešli na lano.

Při sestupu musíte být velmi opatrní. Díky vysoké vlhkosti jsou kameny téměř vždy kluzké.

.

Stojí to týdenní prohlídka jeskyně není levná – téměř dva a půl tisíce dolarů.

Po všech těchto sedm dní žijí turisté ve stanech přímo uprostřed panenské krásy „jeskyně horské řeky“.

.

Každý rok přijede do Shondongu dvě stě padesát zoufalých cestovatelů.

Dokonce i zkušení turisté tvrdí, že nikdy neviděli nic krásnějšího než tato jeskyně.

Share