Jak chce Marian Jurečka motivovat penzisty, aby nadále pracovali: Co na to řekl ekonom

Na konci října se zvýšil počet seniorů, kteří chtějí odejít do předčasného důchodu. K tomu došlo poté, co byla zveřejněna informace, že výpočet předčasného důchodu je navzdory trvalému krácení letos vyšší, než by byla řádná penze v roce 2023. Situace by se mohla změnit a senioři by mohli být motivováni pracovat déle, kdyby ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo důchodovou novelu. Informuje o tom server ŽivotvČesku.cz s odkazem na Novinky.cz.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr práce Marian Jurečka chce prý motivovat seniory, aby pokračovali pracovat i po dosažení penzijního věku. Chce také motivovat občany, aby neodcházeli do předčasného důchodu.

Jedním z návrhů je, že pracující důchodci by měli dostávat více peněz za odvedenou práci díky nižším odvodům. Možná by se jim odvod na důchodové pojištění snížil na nulu.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Mluvčí resortu práce Jakub Augusta pro deník Právo uvedl, že díky tomuto motivačnímu prvku by se mohl zvýšit počet pracujících důchodců na trhu práce. V důsledku toho se zvýší odvody od zaměstnavatelů a také výběr daně z příjmů.

Zaměstnanci odvádějí na důchodovém pojištění 6,5 procenta ze své měsíční hrubé mzdy. Pokud by se to zrušilo, mohli by si důchodci vydělat o několik set či tisíc korun více. Na toto opatření by ale stát musel nejprve vyčlenit 4 až 4,5 miliardy Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Letos byly důchody valorizovány třikrát. Náměstkyně šéfa resortu práce Iva Merhautová řekla, že z tohoto důvodu vznikla situace, že lidem bylo výhodnější požádat o předčasný důchod letos než v příštím roce.

V říjnu o předčasný důchod požádalo více než 17 tisíc lidí, i když obvykle po celý rok o něj žádá 25 až 30 tisíc seniorů. Ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček řekl, že je mimořádná věc, že předčasné důchody se letos staly výhodnějšími.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

K jednomu z možných řešení tohoto problému, který projednávají zástupci resortu práce, se vyjádřil i ekonomický expert. „Zvýhodnění pracujících seniorů je určitý krok ke stabilizaci, ale každopádně by se jednalo o velký zásah do celého systému,“ řekl pro Život v Česku ekonom Petr Studnička.

PSALI JSME: JAROMÍR JÁGR PROZRADIL, PROČ NEMÁ DĚTI: Z ČEHO MÁ LEGENDÁRNÍ HOKEJISTA STRACH

PŘIPOMÍNÁME: FELIX SLOVÁČEK PROMLUVIL, JAK SE CÍTÍ V MANŽELSTVÍ S DÁDOU PATRASOVOU: MÁ SE SVOU ŽENOU VELKÉ PLÁNY

Share