Na základě vzpomínek dcery Horákové Jany Kánské vznikla kniha od novináře a publicisty Daniela Anýže. Tuto knihy napsal v roce 2006, když pracoval jako zpravodaj ve Washingtonu a seznámil s Janou Kánskou, dcerou Milady Horákové, která tam žije. A byť znal příběh její matky, tak se z rozhovorů postupně mnohem více dozvídal o celé rodině. O Bohuslavu Horákovi, jejím tátovi, a právě i o Janě samotné. A přišlo mu fajn doříct ten příběh jedné rodiny, kterou nejdřív málem zničili Němci a pak se to bohužel povedlo komunistům.
Tu knížku Anýž připravoval hrozně dlouho a vlastně nevěděl, jestli to s Janou dotáhnou do konce. Jana měla pochyby, co všechno chce z rodinného života říct. Nechtělo se Janě třeba mluvit o situaci, ve které se ocitla hlavně po roce 1950, kdy tady zůstala u svých příbuzných, kteří byli velmi milující, vlastně ji považovali za svoji dceru, teta Věra a strýc Josef. Nicméně, když Anýž se opakovaně ptal, jaké to bylo těch 17 let, z nějakého důvodu o tom nechtěla mluvit.
Poslední setkání s matkou večer před popravou Kánská popsala ve Washingtonu ve svých 60 stran rukopisných vzpomínek. Končí právě dnem popravy a dokonce ještě pohřebem.
Jana vyrůstala skoro 5 let bez rodičů už za války u tety Věry a žila dlouhé roky bez otce, který emigroval do Ameriky. Sice s nimi byla jenom do 16 let, ale i když byla ještě malá holčička v těch 30. letech, než přišli nacisté, tak vnímala, že tak to má být, že máma nebyla skoro vůbec doma, maximálně v neděli. Táta s ní občas trávil odpoledne, ale to byla pro ni normální věc.
A přesně tak to bylo i po druhé světové válce, kdy se především Milada okamžitě začala angažovat, protože to byla její přirozenost. Když se vrátila z války, tak Jana s příbuznými rychle jeli do Prahy, aby se s ní potkali. Přišli domů a ona tam nebyla, protože šla organizovat návraty ostatních vězňů z německých táborů. Takže Jana jim to rozhodně nevyčítala a nevyčítá, protože to patřilo k životu rodiny.
Na osobnosti doktorky Horákové nejvíc fascinuje to že musíte dělat to, co děláte. Navzdory tomu, že tím trošku trpí rodina a navzdory tomu, že se vystavujete obrovskému nebezpečí.
„Já jsem hrozně rád, že je venku příběh té rodiny a Bohuslava Horáka, protože to byl ten hlavní důvod, proč do toho vůbec Jana Kánská šla. Sama chtěla, aby se o jejím otci vědělo víc než to, že utekl před policií a pak žil ve Spojených státech. Že ho představí i jako člověka, který měl svůj vlastní úspěšný život přinejmenším předválečný a že vlastně v uvozovkách byl docela mediálně známou a respektovanou osobností,“ uvedl autor knihy Daniel Anýž.
Rodina Tomáše Kluse prožívá těžké období. Zpěvák a herec a jeho manželka Tamara Klusová se…
Účast v taneční soutěži StarDance si vybírá svou daň. Hodiny náročných tréninků a intenzivní vystoupení…
Zpěvačka Olga Lounová v dokumentu Život je Dakar promluvila o bolestné zkušenosti. Byla to smutná…
Poslední díl Show Jana Krause byl speciální, protože pořad slaví 20 let na obrazovkách. Nejnovější…
Moderátorka Eva Hecko Perkausová zažívá hektické období. Po návratu na televizní obrazovky krátce po druhém…
35letá herečka Tereza Ramba se potýká se závažnými zdravotními komplikacemi, kvůli kterým skončila v péči…