„Je to spíš davová poplašenost“ : Známý psychiatr o panice v Česku a konspiračních teoriích

Právě koronavirus je jedním z nejdiskutovanějších témat na internetu. A protože se nemoc dále šíří po světě, vyvolává to u mnoha lidí ještě větší strach. Z tohoto strachu mnozí Češi nechávají regály obchodů prázdné. Psychiatr Jan Čimický může vysvětlit některé momenty dění.

1

Jan Čimický své vysvětlení začal tím, že existuje takový strach zvaný nozofobie. Je to strach z nemoci.

Ti lidé, kteří mají nozofobii, jsou první, kdo začnou panikařit a dělají vše pro to, aby se ochránili před jakoukoli nemocí.

U těchto lidí se chování stává velmi zvláštní. Někdo může ucpávat okna, někdo velmi často dodržuje hygienická pravidla a nutí to dělat své blízké, někdo se může velmi teple oblékat.

Ale situace, která se teď v Česku děje, je něco jiného.

„Je to spíš davová poplašenost, lidské vědomí je zmanipulované do té míry, že se mobilizuje úzkost“ řekl Jan Čimický.

Většinou jde o strach z neznáma. Lidé o nemocech moc nevědí, protože většina z nich nejsou lékaři, ale dostupné informace se správnými vysvětleními, které by lidé pochopili je na internetu a v médiích velmi málo.

Strach roste hlavně z neznáma. Ke všemu se neustále zvyšuje počet zemřelých lidí. Lidé z nějakého důvodu nevěnují pozornost skutečnosti, že počet vyléčených je stokrát větší.

2

I když informují pravdivé informace, zdaleka ne každý ji může pochopit. Je hlášeno velmi mnoho detailů, které přetěžují mozek běžného občana, který není odborníkem v medicíně.

Lidé kvůli tomu začínají vytvářet konspirační teorie, údajně vláda vědí mnohem víc, ale skrývají celou děsivou pravdu.

Problém je, že je třeba umět problém vysvětlit jednoduššími slovy, aby bylo vše pro běžné občany srozumitelnější.

Je to pocit nedorozumění a pocit, že vláda neustále skrývá pravdu a to vyvolává ještě větší strach.

„Tento pocit je živený tím, že na obrazovce někdo sice říká, že není třeba se bát, že se nic nestane a není důvod se zásobovat, ale za ním jsou záběry na prázdné regály“ dodal Jan Čimický.

Psychiatr také podotkl,že když vypukla masová panika, už se to nedá zastavit uměle. Je třeba počkat, až to samo skončí.

„I když byste sám panice nepodlehl, když v televizi uvidíte prázdné regály, raději také do toho obchodu zajedete, aby na vás něco zbylo“ vysvětlil Jan Čimický.

Psychiatr má v těchto věcech naprosto pravdu. Tak prostě funguje lidská psychika.

3

4

5

6

7

Share