„Je to klasický příklad chaosu, ať odejdou“: Opozice kritizuje vládu a tvrdí, že ministři nevědí, jak vyřeší windfall tax

Politici v poslední době často mluví o tzv. windfall tax. Vláda Petra Fialy (ODS) zvažuje zavedení této daně v souvislosti se zisky z cen surovin a energií. Zástupci vládní koalice se ale na podobě návrhu této daně stále nedohodli. Opozice za to ministry kritizuje. Informuje o tom CNN Prima News.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Jeden pozměňovací návrh předložil šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS), druhý pozměňovací návrh předložil poslanec Jakub Michálek (Pirátská strana). Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová považuje tuto situaci za kuriózní.

Jakub Michálek / Zdroj: youtube.com

„Je to klasický příklad chaosu,“ prohlásila Alena Schillerová a připomněla, že současné vládní strany už nejsou v opozici. Hnutí ANO by podle ní chtělo tyto návrhy projednat v Poslanecké sněmovně.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

„Je to maglajz. Jestli nejsou schopní se dohodnout, ať odejdou,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala uvedl, že poslanci jejich hnutí jsou skeptičtí k tomu, co navrhl ministr financí. Nechce, aby byla daň zvýšena zpětně. Poslanci SPD by to chtěli také projednat na schůzi Sněmovny.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Radim Fiala dodal, že cesta současné vlády je špatná, protože by za to dle jeho slov zaplatili čeští občané. Opoziční hnutí proto navrhuje jinou cestu, aby lidem zbylo více peněz.

Windfall tax nebo válečná daň je přímá daň či vyšší daňová sazba, která zdaňuje náhlý neočekávaný zisk firem nebo celého odvětví ekonomiky. Zástupci vládní koalice a opozice o tomto tématu v poslední době často hovořili.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Výroky představitelů vládní koalice minulý týden byly rozporuplné, kvůli tomu došlo ke zhoršení situace na pražské burze.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Olga Richterová (Pirátská strana), šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob promluvili o tom, že tato daň by měla platit i pro rok 2022 a lídři koaličních stran se na tom podle nich dohodli.

Jan Jakob / Zdroj: youtube.com

Zbyněk Stanjura poté ale řekl, že ministři se kloní k tomu, aby některé firmy začaly tuto daň platit už příští rok. Opozice poté začala mluvit o zmatku, který vznikl kvůli těmto výrokům.

Zástupci vládní koalice o tomto tématu začali znovu jednat v úterý. Dle odhadů resortu financí by stát mohl díky této dani v příštím roce získat 85 miliard Kč. Cenové stropy pro výrobce energií na evropské úrovni by měly přinést dalších 15 miliard Kč.

PSALI JSME: „ŽENE SE SEM VLNA COVIDU A CHŘIPKY“: VLASTIMIL VÁLEK VYZVAL SPOLUOBČANY, ABY SE NECHALI OČKOVAT

PŘIPOMÍNÁME: EXGENERÁL PŮSOBIL AROGANTNĚ: JAK ODBORNÍK ZHODNOTIL PAVLOVOU REAKCI NA JEHO KOMUNISTICKOU MINULOST

Share