Jiřina Švorcová by oslavila 95. narozeniny: Místo jejího posledního odpočinku navštívili fanoušci. Jaký nechali tam vzkaz

Ve čtvrtek by herečka Jiřina Švorcová oslavila 95. narozeniny, ale v roce 2011 tento svět opustila. Portál Aha! píše, že na její půlkulaté jubileum nezapomněli její přátelé a fanoušci ze sousedního Německa.

Jiřina Švorcová se narodila 25. května 1928 v Hradci Králové. Absolvovala pražskou DAMU a poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech.

Jiřina Švorcová / Zdroj: youtube.com

V roce 1977 v televizním seriálu Žena za pultem ztvárnila Annu Holubovou, která se stala její nejznámější rolí. Seriál byl populární nejen v Československu, ale také v Maďarsku, Bulharsku, Jugoslávii, Německu a na Kubě.

Jiřina Švorcová zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných na Malvazinkách, je pohřbena na Střešovickém hřbitově. Ve čtvrtek lidé u jejího hrobu zapalovali svíčky.

Jiřina Švorcová / Zdroj: youtube.com

Na hřbitov přišel i její kolega Antonín Hardt. Uviděl, že na náhrobku byl dopis v němčině se vzkazem „Bananen Sind Nicht Alles“, což znamená „Banány nejsou všechno“.

Německý fanoušek Hans Jürgen jí napsal, že se svými přáteli každý rok 25. května sledují seriál Žena za pultem. Herečka německým fanouškům chybí.

Jiřina Švorcová / Zdroj: youtube.com

„Tvoje hláška Banány nejsou všechno je bohužel stále aktuálnější. Pusu a ahoj, tvůj Hans!“ napsal Jürgen.

Antonín Hardt si vzpomněl, že to Švorcová říkala po sametové revoluci, kdy jí lidé vyčítali fronty na banány, které byly za komunismu. Herečka reagovala, že banány nejsou všechno a že za komunistů nebyla válka.

Jiřina Švorcová / Zdroj: youtube.com

Jiřina Švorcová byla členkou Ústředního výboru komunistické strany, ale podle Hardta nikomu neublížila, ale naopak pomáhala ostatním a dokonce i disidentům. Upozornil na to, že její kamarádkou byla hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která měla opačné názory.

PSALI JSME: „MILUJU TEN JEJÍ ÚSMĚV. VYSNĚNÁ“: MONIKA BAGÁROVÁ ZVEŘEJNILA DOJEMNÉ VIDEO S DCEROU RUMINKOU

PŘIPOMÍNÁME: POSTAVY EVY BUREŠOVÉ A TOMÁŠE KLUSE SE SBLÍŽILY: Z KAMARÁDSTVÍ VZNIKLA LÁSKA

Share