Legendární pětka: Jak se odvíjel život supermodelek ze slavné fotografie 90. ​let

Až do roku 1990 se termín „supermodelka“ příliš nepoužíval, protože dívky, které předváděly oblečení a hrály v reklamách, byly pro spotřebitele málo zajímavé.

Módní fotograf německého původu Peter Lindbergh uspořádal v roce 1989 focení, na které pozval krásky, které se již mnohokrát objevily na módních přehlídkách a v reklamách. Jednalo se o pět dívek: Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová, Linda Evangelista, Christy Turlingtonová a Tatiana Patitzová.

Legendární supermodelky/Zdroj: tsn

Mladé modelky pózovaly ve velmi lakonických topech a džínách, obličeje měly minimálně nalíčené a vlasy také jednoduše upravené.

S touto fotkou šel za redaktorem Oleksandrem Liebermanem, ale ten odmítl tuto fotografii ve své publikaci zveřejnit, protože podle jeho názoru snímky nic neprodaly. Poté fotograf ukázal své černobílé dílo Anně Wintour – v té době redaktorce britského Vogue. Novinář umístil Lindberghovou fotku na titulní stranu časopisu z ledna 1990 a udělal průlom ve světě módy, protože lidé byli unaveni módními modely v okouzlujících obrázcích. Pět dalších přinesl úspěch módní návrhář Gianni Versace, který je pozval k účasti na svých přehlídkách, a zahráli si i ve videoklipu George Michaela k písni Freedom! ’90.

Od roku 1990 se jim tedy začalo aktivně říkat supermodelky, rostly honoráře krásek, byly obdivovány, aktivně hrály ve filmech, reklamách a byly tvářemi nejslavnějších módních domů. Co se s kráskami z této fotografie stalo později a jak jejich osudy dopadly, se dočtete v našem materiálu.

Naomi Campbellová

Po Lindberghově fotce Vogue se Campbellová stala mnohem populárnější a kromě videoklipu George Michaela se v roce 1991 objevila i ve videu Michaela Jacksona In the Closet. Campbellová se také opakovaně natáčela nahá a objevovala se na přehlídkových molech v těch nejodpornějších a nejodvážnějších úklonách. Kvůli své působivé „kočičí“ chůzi po přehlídkových molech získala přezdívku „černá panterka“.

Naomi Campbellová/Zdroj: tsn

Navzdory ohromujícímu úspěchu měl model také hrozný charakter. Možná drogy a alkohol, na kterých byla dlouhá léta závislá, bránily Naomi ovládat své emoce.

Naomi Campbellová/Zdroj: tsn

Modelka se zkoušela i v jiných oblastech: vydávala knihy napsané autory na zakázku pod jejím jménem, ​​nahrávala písně, hrála ve filmech a dokonce investovala do restauračního byznysu. Žádný z těchto směrů jí nepřinesl další slávu.

Naomi Campbellová/Zdroj: tsn

Měla vztahy s mnoha slavnými osobnostmi, včetně herců, zpěváků, milionářů a dokonce i jednoho Rusa, ale většina těchto románků skončila ničím. První dítě Naomi porodila náhradní matka, když bylo modelce 50 let, kdo je otcem jejího prvorozeného, ​​není znám.

Naomi Campbellová/Zdroj: tsn

Nyní je „černému panterovi“ již 50 let, ale nadále aktivně pracuje: fotí pro časopisy, chodí na módní přehlídky, objevuje se na přehlídkových molech.

Cindy Crawfordová

Po svém triumfu ve Vogue se Cindy začala poměrně často objevovat ve videích celebrit a zejména se objevila ve videu Jon Bon Jovi, objevila se také pro velké množství časopisů, mezi nimiž byly Vogue, People, Harper’s Bazaar, Elle, Cosmopolitan a Allure. Kromě toho ale pracovala i na přehlídkovém mole, spolupracovala s nejslavnějšími značkami světa, byla také tváří několika kosmetických řad a pravidelně se zařazovala do žebříčků nejkrásnějších žen světa.

Cindy Crawfordová/Zdroj: tsn

Pracovala ale v jiných oborech, například hrála v reklamách. Nejznámějším natáčením mladé modelky byla reklama na Pepsi na Super Bowl z roku 1992 v bílém tričku a krátkých džínových šortkách. Tento obrázek se stal ikonickým.

Cindy Crawfordová s hercem Richardem Gerem/Zdroj: tsn

Fitness videa natočená modelkou byla velmi populární. Ukázala a řekla, jak udělat své tělo zdravějším a štíhlejším.

Cindy Crawfordová s podnikatelem Randym Gerberem/Zdroj: tsn

Ale ačkoli Crawfordová nebyla tak odporná a skandální jako její kolegyně Naomi, fanoušci sledovali její románek a manželství s hercem Richardem Gerem s velkým zájmem.

Cindy Crawfordová/Zdroj: tsn

Manželé zůstali pouhé čtyři roky a pak Cindy potkala svého druhého manžela, podnikatele Randyho Gerbera, se kterým je stále vdaná. Pár má dvě děti.

Cindy se nyní natáčí poměrně zřídka a pouze pro špičkové publikace, to platí i pro její účast na módních přehlídkách.

Linda Evangelista

Linda aktivně spolupracovala s různými značkami a účastnila se mnoha reklamních kampaní, z nichž nejpamátnější byly Opium Yves Saint Laurent a Fidji Guy Laroche. Byla nazývána největší modelkou všech dob.

Linda Evangelista/Zdroj: tsn

Během 90. let modelka pracovala velmi aktivně a její jméno se neuvěřitelně proslavilo, protože byla všude: v reklamách, módních přehlídkách, na společenských setkáních i na obálkách časopisů. Jednou dokonce prohlásila: „Za necelých deset tisíc dolarů ani nevstanu z postele“ a tato věta se stala ikonickou – byla natištěna na tričkách, doplňcích a polštářích. Ale ve skutečnosti to bylo někde tak, protože kráska za svou práci dostávala neuvěřitelné honoráře.

Linda Evangelista/Zdroj: tsn

I přes úspěšnou kariéru se Linda v roce 1998 rozhodla pro kariérní pauzu a usadila se na Francouzské riviéře, kde strávila následující dva roky.

Linda Evangelista/Zdroj: tsn

Muži jí ale životní štěstí nepřinesli – každý z jejích románků skončil rozchodem. Ve vztahu s francouzským fotbalistou Fabienem Barthezem modelka otěhotněla, ale v šestém měsíci potratila. V důsledku toho se pár rozešel. Měla několik dalších významných románů a vysoce postavený návrat do práce, ale náhle v roce 2006 Evangelista porodila syna Augustena Jamese, zatímco odmítla jmenovat svého otce.

Linda Evangelista/Zdroj: tsn

Díky tomu se jméno muže objevilo už v roce 2011, ukázalo se, že otcem jejího dítěte je miliardář Francois-Henri Pinault (nyní je manželem Salmy Hayek), se kterým se Evangelista scházela čtyři měsíce. Dne 1. srpna 2011 modelka podala žalobu na podporu dítěte, ve které požadovala od Pinaulta měsíční výživné ve výši 46 000 dolarů. V důsledku jednání byla záležitost mezi nimi vyřešena bez soudu.

Linda Evangelista/Zdroj: tsn

Najednou modelka zmizí z dohledu a v roce 2021 poskytuje zdrcující rozhovor, ve kterém prohlašuje, že v jejím těle nebylo dost změn a rozhodla se pro kosmetickou proceduru CoolSculpting (kryolipolýzu). Kvůli komplikacím ji tento zákrok změnil k nepoznání. Žena žila šest let jako samotářka, skrývala se před paparazzi, nevystupovala na veřejnosti a nepracovala. To vše způsobilo dlouhotrvající depresi.

V roce 2022 modelka poprvé vstoupila na přehlídkové molo a odebrala se pro lesk, ale její tělo bylo celé zahalené.

Christy Turlingtonová

Christie pokračovala ve spolupráci s lesky, módními značkami a kosmetickými společnostmi a objevila se v několika módních dokumentech, hudebních videích a reklamách.

Christy Turlingtonová/Zdroj: tsn

Modelka začala aktivně podporovat organizace, které bojují za práva zvířat, zejména PETA. V roce 1992 se Christie objevila zcela nahá v reklamní kampani pro organizaci. V roce 2003 se modelka po dlouhém a těžkém vztahu provdala za režiséra a spisovatele Edwarda Bernsona a téhož roku porodila své první dítě.

Christy Turlingtonová a Edward Bernson/Zdroj: tsn

Poté, co na vlastní kůži zažila komplikace spojené s porody a dozvěděla se, že při nich ročně zemře více než 500 tisíc žen, rozhodla se Turlingtonová, že chce pracovat tímto směrem a pomáhat matkám, které měly potíže. Žena získala magisterský titul na Kolumbijské univerzitě v oboru veřejného zdraví a začala spolupracovat s různými organizacemi na snížení mateřské úmrtnosti, takže navštívila mnoho zemí včetně afrických. Natočila také dokumentární film No Woman, No Cry (No Woman, No Cry) na téma mateřství.

Christy Turlingtonová/Zdroj: tsn

Práce na filmu ji inspirovala k založení neziskové organizace Every Mother Counts, která se věnuje bezpečnosti těhotenství a porodu pro každou matku. Tím ale její práce nekončí – Turlington také pracuje v Global Health Council of Harvard Medical School a je členem několika podobných ochranných organizací a aktivní bojovnicí proti kouření.

Christy Turlingtonová/Zdroj: tsn

Ve volném čase se Christy věnuje józe a běhání a dokonce se zúčastnila maratonu.

Christy Turlingtonová/Zdroj: tsn

Nyní chodí na přehlídkové molo jen zřídka, ale pokud s účastí na show souhlasí, je to většinou jen pro slavné značky.

Tatiana Patitzová

Tatiana také pokračovala v kariéře modelky, ale ještě před seznámením s Lindberghem byla poměrně slavná, zejména v Evropě. Patitzová byla nazývána „miliónovou kráskou“, byla fotografována pro nejznámější a nejoblíbenější publikace a také cestovala po celém světě.

Tatiana Patitzová/Zdroj: tsn

Během své kariéry se Patitzová objevila na obálkách více než 200 časopisů, včetně sedmi obálek amerického Vogue a 13 obálek britského Vogue, a objevila se v reklamních kampaních značek od Chanel po Ralpha Laurena.

Tatiana Patitzová/Zdroj: tsn

Modelka milovala zvířata, byla vášnivou jezdkyní na koni, zastávala se ekologie a práv čtyřnohých přátel. Proto se v roce 2007 zapojila do sociální reklamy, kde vyzývala k ochraně orangutanů v tropických pralesích. Aktivně se také věnovala otázkám souvisejícím s inkluzivitou, povědomím o HIV, LGBTQ právy a genderovou rovností.

Tatiana Patitzová/Zdroj: tsn

Modelka má pouze jednoho syna, kterého porodila po svatbě s Jasonem Randallem Johnsonem. Žili na ranči v Kalifornii.

Tatiana Patitzová/Zdroj: tsn

11. ledna 2023 zemřela Tatiana Patitzová na rakovinu prsu v Santa Barbaře ve věku 56 let.

PSALI JSME: DENISA NESVAČILOVÁ JEŠTĚ NEZAPOMNĚLA NA KOLEČKA: NĚCO MU POSLALA

PŘIPOMÍNÁME: NELA KAILOVÁ MUSELA DO NEMOCNICE: CO SE HEREČCE ZE SERIÁLU ULICE STALO

Share