„Máme před sebou kritické týdny. Jsme ve fázi epidemiologického růstu“: Adam Vojtěch varuje občany České republiky

33 lety ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že ještě nechce končit. Vypadá všude unaveně, říkají o něm v novinách.

Vojtěch měl telefonické interview kvůli koronaviru. Tam odpověděl na několik důležitých pro naši zemi v takovou těžko dobu otázek.

.

Co na nás čeká dál? Budeme mít jeďte tvrdší opatření, nebo postupně se začne uvolňování?

“Na tuto otázku je mi těžko najít odpověď. Situace se o trochu zlepšila, ale není natolik, že bude plné uvolňování. Virus se stále rozšíří po České Republice, a ještě musíme dostatečně dlouho počkat.

Více budeme vědět jenom za týden, od prvního dubna budeme moci řešit o moci uvolňování nebo jeďte většího utahování, všechno závisí od situaci”.

.

Můžete představit, jestli trochu opatření zmírníme, a vir se znovu vrátí a rozšíří, znovu budete mít dlouhou karanténu?

“Je to zajímavá otázka. Musím říct, jedna věc zastavit šíření koronaviru, druhá zničit ten virus úplně, aby nedostali jsme několik vln té epidemii.

Něco podobného se stalo ve dnešní době v Hongkongu, kde všichni si mysleli, že nákaza je pryč, ale virus začal se tam znovu šířit”.

.

Co vláda v Česku zruší první?

“Všechna opatření budou zakázáno. Například koncerty, sportovní akci, nebo ještě ostatní kulturní opatření. Ale vláda přemýšlí si o tom, aby některé obchody otevřít znovu, například kadeřnictví. Jestli všechno bude v pořádku, některá omezení určitě změníme”.

.

27.března vláda také zakázala shlukování více než dvou osob v nějaké místnosti. Dozvěděli jsme se o tom až ve středu. Jak si myslíte, že lidi budou dodržovat toto nařízení?

“Mužů říct, že být to úplný renonc pro všechny. Nebyl jsem se svým kolegou panem Prymulouna konferenci, kde vláda schválila to opatření.

Nesledovali jsme to, a jsem si myslel, že moji ostatní kolegové budou prezentovat výstupy, ale, bohužel se to vůbec nestalo. O všem budeme řádně informovat”.

.

Velké část obyvatelstva si jistá, že některé zákazy jsou zbytečné, například upravena otevírací doba pro seniory. Co si na to myslíte?

“Rozumím, proč lidi tak mysli, ale oni vůbec uvědomuji, v jaké situaci jsme teď nacházíme? Všechna omezení vydáváme s nějakým cílem, a chceme nejrychleji vyřešit tuto situaci v naši země.

A určitě nemáme tolik času a prostoru, abychom za několik dni všechno vyřešili, prodiskutovali a později vydali rozhodnutí.

My jsme snažíme pomoct sobě a naši země všemi způsoby, a kvůli tomu, některé myšlenky mohou být správně, a některé není”.

.

Ve dnešní době všechna opatření musí projít přes ministerstvo zdravotnictví a zákon o ochraně zdraví.

Podnikatele ztratili automaticky nárok na odškodnění ušlých zisků od státu. Někteří říkají, že je to podraz. A co si o tom myslíte vy?

“Nemyslím si, že je to nějaký podraz. Mimořádná opatření v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví vydávalo i předtím. Myslím si, že všichni, kdo říká, že jsme chceme někoho poškodit jsou hloupí.

Za posledních několik týdnu vláda přijímá ohromné množství rozhodnutí, kterými chce podpořit těch, kterých se ta opatření nějak dotýká. Vláda jenom má cíl podpořit jim”.

.

Roman Prymula v poslední době je velmi často v novinách a na televizi. Jaký vliv má na naši země?

“Respektuji toho člověka, a poprvé za to, že pan náměstek má určité slovo. Také je epidemiolog a šéf Ústředního krizového štábu. Ale nezávisí všechno od něho, častěji vyřešíme všechno v našem týmu”.

.

Proslýchá se, že vy dva se nemáte příliš v lásce…

“Neřekl bych to tak. Máme jenom profesionální vztah, a spolu vycházíme perfektně. Máme ve světě takovou situaci, že řešit nějaké osobní otázky nemůžeme”.

.

Pan Prymulaje velmi často neovladatelný. Snažili jste to nějak vyřešit?

“Ukazuje všem svůj pohled na každou situaci, přidává k tomu jeďte odborní argumenty, ale ano, muže vyvolávat někdy nelibost k sobě kvůli tomu, že má dopady na to, co my uděláme.

Konzultujeme s nim všechno věci, aby neštěstí lidi. Ale z jiné stránky, jeho chování pomáhá lidem vnímat, v jaké těžké době se teď nacházíme”.

.

Jste sám nechcete jít do důchodu? Přemýšleli jste někdy o tom? Všichni říkají, že v poslední době vypadáte velmi unaveně. Možná, už přišel čas?

“Je to velmi těžké období, ale jsem jistý, že nedělám celou práci špatně. Česko vypadá velmi dobře, vzhledem k tomu, jak u nás ta epidemie šíři. Určitě, jsme lidi, a udělali jsme několik chyb.

Někdy je člověk frustrováný, ale myslím, že se neopouští loď v době, kdy čelíme bouři. Čeká na nás asi ještě těžší doba”.

.

Nedávno jste měl svatbu. Jak ta situacidopadá na vaši manželku a blízké?

“Většinu času jsem se svými kolegy trávím na ministerstvu. Není to dobrá věc pro osobní život, ale je to můj dluh a moji práce, a já musím tam být a pomáhat vlastní země”.

.

Pane ministře, mate výrazně ponožky, kapesníčky do saka, kravaty a od nedávno ještě i roušku. Kdo vám je šíje?

“Podporuje mě velké množství lidi, a od nich to i dostávám. Snaží mě každý potěšit, a já to respektuji. Děkuji jim za to”.

.

Takže vaši paní nesedí po večerech a šíje?

“Ne, určitě ne. Podporuje mě jiným způsobem”

.

Ještě by chtěl zeptat o podpoře, cítíte ji od občanů, nebo ne?

“Celkem, ano. Byl jsem velmi překvapeni od toho, jaké velké množství pozitivních zpráv jsem dostal za celou dobu práci na ministerstvu.

Dává mi to velkou motivaci a sílu do práce. Určitě, mám i těch, kteří mi dobře zprávy nikdy nepošlou”.

.

Jakou největší chybu jste udělal během tohoto období?

“Myslím si, že je to nákup všech ochranných prostředků. Ministerstvo zdravotnictví poprvé udělalo takové masivní nákupy, kvůli tomu jsme i udělali chybu, nemůže všechno vyjít správně.

Ale ve dnešní době situace se zlepšila, a doufám, že dál všechno bude v pořádku”.

.

Někteří lidi říkají, že materiály nakoupených ochranných prostředků nejsou nejlepší. A dávají také otázku. Přesně neutrácíme miliardy na věci, které nám nepomohou?

“Nákupy se dělí na dvě části, polovinu nakupujeme my, zůstatek ministerstvo vnitra. Poptávka je ohromná, a výrobní kapacity nestačí.

Kvůli tomu, někdy se stává to, že výrobek muže nebýt ideální, ale snažíme mít takové, které odpovídají všem standardům a které přesně mohou zachránit od nákazy koronavirem”.

.

Ministerstvo také oslovilo nařízení, které říká, že lékaři, kteří měli kontakt s nemocným, nemusí mít žádnou karanténu.

Proč je to tak? Muže to působit do zavleče viru do nemocnic přes personál? V Itálii se stalo tak, že personál infikoval nenakažené pacienty.

„Všichni máme z toho strach. Ale práci nemocnic a zdravotnických služeb omezit nesmíme. Zdravotníci používají ochranné prostředky. Také každý prošel testování, a jestli ho má negativní, tak nemusí být v karanténě.

Pokud zdravotník po testu se dozvěděl, že má přesně ten koronavirus, tak musí sám jít do karantény. Myslím si, že je to všem jasné. Všichni odborníci jsou pěkné konzultování a přesně znají, co musí dělat v době epidemii“.

.

Také nedávno vláda zakázala přítomnost partnera při porodu, na což těhotné ženy odreagovaly tím, že chtějí narodit doma. Co si na to myslíte?

“Poprvé jsme udělali to opatření pro to, aby žádná nemoc se nedostala do porodnic.

Určitě vnímám, že to nějakým způsobem omezuje rodin, ale lidi musí vědět, v jaké situaci se nachází. Myslím si, že ten zákaz nebude dlouho trvat, a bude prvním, kterého uvolníme”.

.

Jak pomůže ta pandemie Českým zdravotnicím v budoucnu?

„Po karanténě doufám, že všechno bude dobře. Budeme muset se dívat na práci orgánu veřejného zdraví. A budeme se snažit ještě lépe připravit k dalším epidemiím. Možná lidi se naučí dodržovat základní pravidla hygieny.

Možná budou nosit roušku i prý jiných epidemiích, například při chřipce, nebudou to dělat, protože tak řekla vláda, a budou samostatně rozumět, co muže je zachránit.

Doufám, že situace se zlepší, a o tom viru si v budoucnu budeme myslet jako o obyčejné nákaze“.

.

Share