Marian Jurečka hledá možnosti, jak motivovat důchodce pokračovat pracovat: poradní tým má dva návrhy, jak to uskutečnit

Přípravy důchodové reformy pokračují a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka sestavil tým, který v tom pomáhá. Jedním s posledních úkolů poradní skupiny byl témat, jak motivovat lidi pracovat dál po dosažení důchodového věku. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Vláda Petra Fialy chce, aby senioři pokračovali pracovat i po dosažení penzijního věku. To je jeden z úkolů kabinetů, jak lidi k tomu motivovat.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Podpoříme seniory pracující v důchodovém věku a více jim zohledníme celkové odpracované roky,“ píše se v dokumentu bez dalších detailů. Poradní tým sestavoval ministr Jurečka a jsou v něm politici, ekonomové a zástupce ministerstev.

Odborníci hledají způsob, jak motivovat důchodce pracovat déle. Zatím se debatuje o dvou návrzích. Pracujícím seniorům by se měl zvyšovat starobní důchod nebo by měli dostávat více penez za odvedenou práci díky nižším odvodům.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Poradní tým se shoduje, že druhý návrh je lepší a bude lidi více motivovat pracovat i po dosažení důchodového věku. Jak by to vypadalo v praxi ale zatím není známo.

Marian Jurečka již uváděl, že v Česku není žádná motivace pro pracující seniory a je škoda, že většina z nich končí s prací nebo podnikáním.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr však chce, aby pokračovali pracovat lidé, kteří na tom dobře fyzicky a mentálně. „Ale říkat to paušálně všem ve všech profesích podle mne nejde,“ prohlásil Jurečka.

V Česku aktuálně pracuje pouze něco přes 147 000 lidí ve věku nad 65 let. Starobních důchodů se ale vyplácí kolem 2,36 milionu. Tím pádem nyní pracuje pouze 6,2 procenta lidí v důchodu.

Psali jsme:„Má rodina tím byla taky dost zatížená“: Hana Mašlíková promluvila o pokračování kulturistické kariéry a hrozbě rozvodu

PSALI JSME: MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNY RICHTEROVÁ TVRDĚ ODPOVĚDĚLA POSLANCI NACHEROVI: OPOZIČNÍ POLITIK VYTKL VLÁDĚ POMALOU POMOC LIDEM

PŘIPOMÍNÁME: HNUTÍ ANO POSÍLILO A PODPORA KOALICE SPOLU KLESLA: KDO MÁ ŠANCI VYHRÁT VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Share