Miloš Zeman řekl, že ekonomika obstojí a je třeba i nadále dodržovat zavedená opatření : „Náš plán by měl být pokračovat v tom, co se tady úspěšně dělá“

Miloš Zeman v neděli mluvil v TV Prima o prodloužení opatření zavedených vládou. Prezident řekl, že byla přijata správná opatření a také dodal, že obětovat životy lidí kvůli ekonomickému růstu nelze.

„Obětovat zdraví za ekonomický růst je zhovadilost. Ztratíme možná tři měsíce, ale zachráníme mnoho lidských životů“ řekl Miloš Zeman.

Dodal také, že vláda má nyní štěstí v boji proti pandemii, takže teď se nikdo nesmí uvolnit, je třeba ještě trochu vydržet.

.

Podle prezidenta by bylo dobré, kdyby byl nouzový stav zaveden do 15. května. Kvůli zkrácení doby o dva týdny se ale do debaty ve Sněmovně nechystá.

Miloš Zeman není zastáncem zmírnění omezení. Nelíbí se mu ani nápady, které nabízí epidemiolog Roman Prymula.

Připomínáme, že v poslední době náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula začal mluvit o kombinaci chytré karantény a imunizace obyvatelstva.

.

Imunizace znamená, že některá část populace země bude postižena onemocněním a poté budou mít imunitu, ale hlavní věc je, aby neonemocněli senioři.

Prezident by byl raději opatrný, protože neexistují žádné záruky, že lidé budou mít protilátky proti tomuto viru poté, co onemocní a zotaví se z koronaviru.

„Náš plán by měl být pokračovat v tom, co se tady úspěšně dělá, protože už dnes víme, že ta epidemie ustupuje“ dodal Miloš Zeman.

Pokud vezmeme v úvahu dva modely boje proti COVID-19, liberální švédský a přísný čínský, pak prezident upřednostňuje čínský model. Hlavní je výsledek a v Číně je nejlepší.

Prezident připouští možnost, že čínská data nemusí být příliš přesná, ale jiná data z Číny teď prostě nejsou.

Vysvětlil, že tato data nyní mohou skutečně vyvolat pochybnosti u některých lidí, protože míra nemocnosti a úmrtnosti je nyní velmi nízká.

Pokud by někdo náhodou měl alternativní data z Číny, žádá prezident, aby mu je poskytl pro srovnání.

Mnozí mají nyní velké obavy o českou ekonomiku. Podle hlavy státu ekonomika přežije koronavirus.

„Ekonomika se nezadusí. Ve srovnání s bombardováním stojí budovy, stojí stroje“ řekl Miloš Zeman.

.

Prezident říká, že nyní bude nutné využít garantované dlouhodobé úvěry pro podniky. Podmínkami těchto úvěrů by měly být nízké úroky a odložené splátky.

Také radí, že by bylo dobré investovat peníze do bytové stavby a infrastruktury.

Podle Miloše Zemana si nyní stát může dovolit financovat zadlužováním investiční expanzi. Naznačil také možnost vydání státních dluhopisů.

„Když je to kvůli odstranění ekonomických důsledků pandemie, je to v pořádku“ vysvětlil Miloš Zeman.

Také podle údajů, které má prezident k dispozici, by nezaměstnanost mohla vzrůst o 5 procent. A to není nic hrozného a stát to zvládne.

Miloš Zeman pronesl i velikonoční projev. Tento projev si můžete prohlédnout ve videu.

Share