Ministr průmyslu a obchodu oznámil, že vláda nyní připravuje plán na zmírnění opatření : „Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování“

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes řekl, že vláda v úterý zveřejní plán uvolňování restrikcí pro obchody a služby. Podle něj se očekávají tři vlny uvolňování omezení. Někteří podnikatelé a jejich zástupci řekli, že jim velmi chybí harmonogram toho uvolňování.

„Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování“ řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček.

Vysvětlil, že s největší pravděpodobností dojde ke třem vlnám zmírnění omezení. Hodně ale ještě bude záležet na maloobchodním prodeji a službách.

.

Podle něj bude mezi každou vlnou odstup buď sedm nebo deset dní. Existuje šance, že do poloviny května bude vše otevřeno, ale hodně bude záležet na rozšíření koronaviru.

Dodal také, že bude přísně kontrolováno dodržování bezpečnostních a hygienických pravidel, za přestupky budou trestat.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, řekl, že podnikatelé potřebují jasný plán od vlády s harmonogramem, aby mohli alespoň zhruba pochopit, co mají dělat.

.

Požádal také ministra, aby vláda se konzultovala s jejich organizací o některých otázkách, alespoň o technické záležitosti.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, připomněl, že ještě před týdnem žádal vládu o poskytnutí harmonogramu uvolňování do Velikonoc.

Ale tento harmonogram ještě není a mnoho podnikatelů a firem neví, jak se připravit na obnovení chodu.

.

Tento týden Svaz obchodu a cestovního ruchu, Hospodářská komora a Asociace hotelů a restaurací napsali své návrhy, jak by již mohly začít fungovat restaurace, obchody a další zařízení.

Navrhli, aby během první vlny byly otevřeny obchody s obuví, hobbymarkety, stavebníny atd.

V druhé vlně se navrhuje, aby začaly fungovat obchody s elektronikou a elektrotechnikou, oblečením, sportovními potřebami, klenotnictví, knihkupectví a úpravny oděvů.

.

Do druhé vlny se také navrhuje umožnit provoz tělocvičen, manikúry, pedikúry a dalších.

Ve třetí vlně zůstává vše ostatní. Předpokládalo se také, že během třetí vlny budou moci otevřít obchody s plochou větší než 200 metrů čtverečních.

Většina obchodů a firem přestala fungovat po 14. březnu s cílem bojovat proti pandemii koronaviru.

Jistě existují některé výjimky, bez kterých lidé prostě nemohou žít ani několik dní. Jedná se o obchody s potravinami, obchody s domácími zvířaty, lékárny, optiky atd. Postupně se začínají otevírat stále nové a nové obchody.

Share