„Ministry nemají být ti, kteří udávali svoje kamarády, příbuzné, sousedy“: Vláda rozhodla, že členové kabinetu by měli mít čisté lustrační osvědčení

Ministři ve čtvrtek rozhodli, že členové kabinetu a jejich náměstci budou muset mít před jmenováním do funkce čisté lustrační osvědčení. Taková povinnost už v minulosti platila. Pokud by se šéf hnutí ANO Andrej Babiš chtěl znovu stát předsedou vlády, pravděpodobně by pro něj byla tato nově zavedená povinnost problémem. Informuje o tom server TN.cz.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že vláda se rozhodla „napravit nespravedlivý systém“. Vysvětlil, že náměstci ministrů měli mít lustrační osvědčení, ale pro samotné ministry to nebylo povinné.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Tato pravidla platila posledních 8 let po přijetí zákona o státní službě. „Ministry nemají být ti, kteří před listopadem 89 udávali svoje kamarády, příbuzné, sousedy,“ prohlásil Vít Rakušan.

To znamená, že premiéři nebo šéfové resortů by museli prokázat, že před rokem 1989 nespolupracovali s tajnou policií. Andrej Babiš tvrdí, že s StB nespolupracoval, ale média píší, že soudy pokračují.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Nově zavedená povinnost by pro něj proto byla asi problémem, kdyby se znovu chtěl stát předsedou vlády.

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že kabinet schválil i novelu stavebního zákona, který by měl dle jeho slov zabránit kolapsu stavebnictví.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Vláda navíc rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o 15 dnů. Důvodem je nelegální migrace. Ministři se také rozhodli pomoci obyvatelům Česka, kteří poskytli ubytování ukrajinským uprchlíkům. Pro tyto občany bude zvýšen ubytovací příspěvek, a to jednotně o 100 Kč na osobu a noc.

PSALI JSME: JAK SE OBCHODY SNAŽÍ SNÍŽIT VÝDAJE ZA ENERGIE: JEDEN OBCHODNÍ ŘETĚZEC SE ROZHODL ZMĚNIT OTEVÍRACÍ DOBU

PŘIPOMÍNÁME: SENIOŘI S NÍZKÝMI DŮCHODY CHTĚJÍ, ABY VALORIZACE BYLA SPRAVEDLIVÁ: JAK NA TO REAGOVAL MARIAN JUREČKA

Share