Ve Sněmovně vzniká návrh zákona, který má umožnit předčasné ukončení života pacienta: někteří poslanci ze strany ANO a strany Pirátů uvedli, že člověk by na to měl mít právo

V parlamentu se vážně diskutovalo o tom, zda má člověk právo dobrovolně se dohodnout, že se zbaví života, pokud trpí těžkou nevyléčitelnou nemocí. Někteří poslanci ze strany ANO a strany Pirátů se domnívají, že ano, člověk by na to měl mít právo. Snad jednou bude eutanazie a paliativní péče legalizována v ČR.

Poslanec strany Pirátů Lukáš Bartoň uvedl, že eutanazie už nyní platí, ale o tom se veřejně nemluví. Přesně to chtějí změnit.

Zdroj: plzenskypirat.cz

Poslanci strany Pirátů a části poslanců strany ANO se shodují, že pokud člověk trpí těžkou nemocí a když nemá šanci se uzdravit, může se sám rozhodnout, zda se chce o život přijít dříve, nebo ne.

Podle Lukáše Bartoně je hlavní hodnotou každého člověka svoboda, zejména svoboda volby rozhodnutí.

Ale nikdy se nemluví o svobodě volby člověka, pokud chce žít nebo ukončit svůj život. Jedná se právě o případy, kdy člověk trpí těžkou nemocí a on sám ví, že není šance ho vyléčit.

Zdroj: flickr.com

Právě o takových případech mluví poslanci ve Sněmovně. Podle jejich názoru v takové situaci má člověk právo, pokud bude chtít, zbavit se utrpení, a ne v něm pokračovat.

Podle poslanců bude mít člověk právo na eutanazii pouze tehdy, pouze pokud je plnoletý a pokud je již 100% prokázáno, že není šance na vyléčení.

Poslankyně ANO Věra Procházková vysvětlila, že takový pacient se může obrátit na svého praktického lékaře. Poté by měly být připraveny všechny potřebné dokumenty.

Zdroj: MAFRA / Petr Topič

„Žádný lékař není povinen asistovanou smrt vykonat nebo při ní asistovat“ dodala Věra Procházková.

Bylo také řečeno, že člověk může odejít do jiného světa nejen v nemocnici, ale i doma, navíc během toho může být rodina u něj.

Zdroj: MAFRA / Petr Topič

Také tento zákon vysvětluje, co je paliativní péče a kdo může být takovým pacientem. To je péče o pacienta, který je nemocný smrtelnou nemocí a je to v posledním období života pacienta.

V mnoha sousedních státech už tento zákon funguje. Jde o Nizozemsko, Lucembursko, Belgii, Německo a Švýcarsko.

Zdroj: Shutterstock

Nyní je tento zákon připraveno podpořit asi 10 procent poslanců sněmovny, především strany Pirátů a ANO. Proti takovému návrhu se okamžitě postavily strany TOP 09 a KDU-ČSL.

Share