„Neběhejte těsně za sebou“: Proč během karantény neměli byste běhat a jezdit na kole vedle ostatních lidí

Vědci zjistili, jak může sport ovlivnit ovlivnit šíření koronaviru.

Klíčovým pravidlem karanténních opatření určených ke zpomalení šíření koronaviru je sociální vzdálenost.

Nejuznávanější lékařské organizace na světě důrazně doporučují zůstat doma, aby se omezil kontakt s ostatními lidmi.

.

Pokud se neobejdete bez kontaktů, musíte dodržet vzdálenost alespoň 1 m (podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí – nejméně 1,8 m) od ostatních.

Předpokládá se, že v této vzdálenosti se k tobě nedostanou nejmenší kapičky slin, které jiná, možná nakažená osoba, sekretující se během konverzace, kašel nebo dýchání. A vy zase nesdílíte své vlastní.

Sociální vzdálenost je spolehlivým způsobem ochrany lidí, kteří stojí v klidu nebo venku v klidném počasí. Pokud se však člověk pohybuje, bezpečná vzdálenost se značně zvětší.

.

A tento infikovaný mrak je čím delší, tím vyšší je rychlost sportovce.

Jaká je bezpečná vzdálenost při chůzi, běhu a jízdě na kole?

Vědci z Leuvenské katolické univerzity (Belgie) a Technické univerzity v Eindhovenu (Nizozemsko) provedli studii, ve které studovali, jak daleko se táhne stopa kapiček slin pro pohybujícího se sportovce.

Tato práce, dosud ve formě předběžné zprávy, byla zveřejněna jedním z autorů na webu profesorem aerodynamiky Bertem Blockenom.

Takto vypadá aerosolový mrak, který si běžce vyhrazuje. Červená označuje velké a těžké kapky slin – usazují se rychleji než ostatní.

.

Ale lehčí (žlutá, zelená, modrá) zůstávají ve vzduchu dost dlouho – tentokrát stačí nakazit ostatní lidi, i když zůstanou mimo sportovce.

Vědci analyzovali, jak se částice slin šíří od rychle se pohybující osoby nebo cyklisty. A zjistili, že by se měla zvýšit bezpečná vzdálenost pro dva lidi, kteří se pohybují jeden po druhém:

při chůzi – do 4–5 m;

se zpomaleným pohybem nebo pomalou jízdou na kole – do 10 m;

s rychlým chodem nebo rychlým řízením – až 20 m.

Je poměrně obtížné udržovat takové vzdálenosti při běhání nebo na kole, protože lidé mají různé tempo pohybu. A předjížděním pomalého sportovce riskujete nákazu.

Jediným způsobem, jak snížit riziko, je položit velký oblouk při předjíždění.

.

Je důležité, abyste sami nespadli do aerosolové stopy běžec nebo cyklista a druhá osoba se neobjevila v oblaku mikročástic vašich slin, když se dostanete před něj.

Důležitý bod: výsledky studie ještě nelze nazvat konečnými. Tato práce by měla být přezkoumána a zveřejněna ve vědeckých časopisech.

Nyní je jasná pouze jedna věc. Můžete běhat a jezdit na kole. Ale pouze v případě, že ve vašem okolí nejsou žádní další lidé, ve vzdálenosti až 20 metrů.

Share