Categories: Svět

Nezaměstnaných ve světě rychle přibývá: Téměř 7 milionů lidí v USA přišlo o práci za poslední týden

Minulý týden požádalo o dávky v nezaměstnanosti více než 6,6 milionu Američanů – dvakrát než minulý týden. Většina ztratila práci kvůli koronavírové pandemii. 6,6 milionu Američanů představuje 4,01% všech amerických pracovních míst.

Žádosti o nezaměstnanost obvykle vykazují míru propouštění.

V kombinaci se zprávou ministerstva práce z minulého týdne, že před dvěma týdny požádalo o dávky v nezaměstnanosti 3,3 milionu lidí, americké hospodářství utrpělo za posledních několik týdnů téměř 10 milionů propouštění.

.

To je výrazně vyšší než v kterémkoli daném období.

Američtí ekonomové odhadují, že počet pracovních míst vzroste do konce dubna na 20 milionů.

To je dvojnásobek 8,7 milionu pracovních míst ztracených během krize v letech 2008–2009. Míra nezaměstnanosti by mohla dosáhnout 15%, což je více než předchozí rekord 10,8% stanovený během krize v roce 1982.

Mnoho zaměstnavatelů snižuje mzdy svých pracovníků, aby se pokusili zůstat nad vodou, protože jejich příjmy klesají, zejména v restauracích, hotelech, tělocvičnách, kinech a dalších místech, která závisí na vzájemné interakci.

.

Prodej automobilů klesl a továrny uzavřeny.

Více než dvě třetiny americké populace je nařízeno zůstat doma většinou států. To zvyšuje tlak na podniky, z nichž většina musí platit nájemné, půjčky a další účty.

Bílý dům a Kongres rozšířily balíček ekonomické záchrany ve výši 2,2 bilionu dolarů v rámci balíčku ekonomické záchrany.

Zákon přidal 600 nezaměstnaných týdně kromě toho, co Američané získají ze svých států. To umožní mnoha pracovníkům s nižšími příjmy pokrýt jejich obvyklé náklady a dokonce zvýšit jejich kupní sílu a podpořit ekonomiku.

Zákon také umožňuje dávky v nezaměstnanosti pro samostatně výdělečně činné osoby, smluvní partnery a poskytovatele služeb, jako je Uber.

Katherine Liecteig, šéfkuchařka v Kansas City, se minulý týden poté, co město uzavřelo restaurace, přihlásila na podporu v nezaměstnanosti. Doufá, že dalších 600 dolarů jí pomůže zůstat doma během karantény, než hledat dočasnou práci.

.

„Je to pro mě snazší,“ řekla.

„Nemusím chodit a potkávat lidi. A možná nejsem nemocnа. Mohu zůstat doma a společensky se distancovat.“

Zákon také pomůže pracovníkům, kteří zkrátili pracovní dobu. To umožní těmto lidem pobírat dávky v nezaměstnanosti namísto některých ztracených příjmů, i když stále pracují.

Přibližně 26 států umožňuje pracovníkům na částečný úvazek nárok na dávky.

Většina ekonomů to podporuje, protože v důsledku toho společnosti zkracují pouze svou pracovní dobu a ne propouštějí pracovníky. Předpokládá se, že se ekonomika rychleji vrátí k normálnímu stavu.

Od příjemců nezaměstnanosti se obvykle vyžaduje, aby aktivně hledali nové zaměstnání a podávali zprávy o svých vyhledáváních.

Kongres však schválil zákon, který naléhá na státy, aby upustily od požadavku, vzhledem k tomu, že mnoho podniků je uzavřeno a většina Američanů má příkaz zůstat doma.

.

3. dubna zveřejní americká vláda březnovou zprávu o pracovních příležitostech. Podle ekonomů to ukáže ztrátu 145 000 pracovních míst.

Tato zpráva je založena na údajích shromážděných většinou před skokem v propouštění před dvěma týdny. Tato zpráva ukončí 113měsíční růst pracovních míst v USA.

Jana Dvořák

Recent Posts

Jaký je váš anděl strážný podle data narození

Od okamžiku narození má každý člověk svého strážného anděla. Protože ho lidé nemohou vidět, začíná…

5 minutami ago

Žena byla 16 dní v kómatu: Když se ale probrala, zjistila, že se stala matkou dvojčat

Lékaři zavedli obyvatelku Velké Británie do umělého kómatu kvůli nemoci. Během 16 dnů spánku se…

17 minutami ago

V Česku je nejrychlejší tempo růstu mezd ve srovnání se čtyřmi sousedními státy

V Česku rostly mzdy za posledních deset let rychleji než v sousedních zemích, a to…

32 minutami ago

Eva Decastelo promluvila o obtížné situaci během pandemie: „Řeknu ti zcela upřímně, že už saháme do úspor“

Karanténa ovlivnila finanční situaci mnoha lidí. Herečka serila Slunečná Eva Decastelo není výjimkou. Seriál je…

45 minutami ago

Basiková se rozbrečela: Dostala od Tváří nečekaný dárek

Ve sobotním finálním dílu populární televizní show Tvoje tvář má známý hlas se diváci dočkali…

47 minutami ago

Kde se schovává ženich na obrázku

Jen si představte tuto situaci. První svatební den. Hosté se shromáždili a nevěsta si již…

55 minutami ago