Nezaměstnaných ve světě rychle přibývá: Téměř 7 milionů lidí v USA přišlo o práci za poslední týden

Minulý týden požádalo o dávky v nezaměstnanosti více než 6,6 milionu Američanů – dvakrát než minulý týden. Většina ztratila práci kvůli koronavírové pandemii. 6,6 milionu Američanů představuje 4,01% všech amerických pracovních míst.

Žádosti o nezaměstnanost obvykle vykazují míru propouštění.

V kombinaci se zprávou ministerstva práce z minulého týdne, že před dvěma týdny požádalo o dávky v nezaměstnanosti 3,3 milionu lidí, americké hospodářství utrpělo za posledních několik týdnů téměř 10 milionů propouštění.

.

To je výrazně vyšší než v kterémkoli daném období.

Američtí ekonomové odhadují, že počet pracovních míst vzroste do konce dubna na 20 milionů.

To je dvojnásobek 8,7 milionu pracovních míst ztracených během krize v letech 2008–2009. Míra nezaměstnanosti by mohla dosáhnout 15%, což je více než předchozí rekord 10,8% stanovený během krize v roce 1982.

Mnoho zaměstnavatelů snižuje mzdy svých pracovníků, aby se pokusili zůstat nad vodou, protože jejich příjmy klesají, zejména v restauracích, hotelech, tělocvičnách, kinech a dalších místech, která závisí na vzájemné interakci.

.

Prodej automobilů klesl a továrny uzavřeny.

Více než dvě třetiny americké populace je nařízeno zůstat doma většinou států. To zvyšuje tlak na podniky, z nichž většina musí platit nájemné, půjčky a další účty.

Bílý dům a Kongres rozšířily balíček ekonomické záchrany ve výši 2,2 bilionu dolarů v rámci balíčku ekonomické záchrany.

Zákon přidal 600 nezaměstnaných týdně kromě toho, co Američané získají ze svých států. To umožní mnoha pracovníkům s nižšími příjmy pokrýt jejich obvyklé náklady a dokonce zvýšit jejich kupní sílu a podpořit ekonomiku.

Zákon také umožňuje dávky v nezaměstnanosti pro samostatně výdělečně činné osoby, smluvní partnery a poskytovatele služeb, jako je Uber.

Katherine Liecteig, šéfkuchařka v Kansas City, se minulý týden poté, co město uzavřelo restaurace, přihlásila na podporu v nezaměstnanosti. Doufá, že dalších 600 dolarů jí pomůže zůstat doma během karantény, než hledat dočasnou práci.

.

„Je to pro mě snazší,“ řekla.

„Nemusím chodit a potkávat lidi. A možná nejsem nemocnа. Mohu zůstat doma a společensky se distancovat.“

Zákon také pomůže pracovníkům, kteří zkrátili pracovní dobu. To umožní těmto lidem pobírat dávky v nezaměstnanosti namísto některých ztracených příjmů, i když stále pracují.

Přibližně 26 států umožňuje pracovníkům na částečný úvazek nárok na dávky.

Většina ekonomů to podporuje, protože v důsledku toho společnosti zkracují pouze svou pracovní dobu a ne propouštějí pracovníky. Předpokládá se, že se ekonomika rychleji vrátí k normálnímu stavu.

Od příjemců nezaměstnanosti se obvykle vyžaduje, aby aktivně hledali nové zaměstnání a podávali zprávy o svých vyhledáváních.

Kongres však schválil zákon, který naléhá na státy, aby upustily od požadavku, vzhledem k tomu, že mnoho podniků je uzavřeno a většina Američanů má příkaz zůstat doma.

.

3. dubna zveřejní americká vláda březnovou zprávu o pracovních příležitostech. Podle ekonomů to ukáže ztrátu 145 000 pracovních míst.

Tato zpráva je založena na údajích shromážděných většinou před skokem v propouštění před dvěma týdny. Tato zpráva ukončí 113měsíční růst pracovních míst v USA.

Share