Nezapomeňte: V noci na neděli se mění čas na letní. Ale astronomové tvrdí, že není třeba

Už zítra se všichni probudí v novém „letním“ čase nebo středoevropském letním čase.V noci z 28 na 29 března budou přeloženy ručičky hodin o jednu hodinu dopředu.Astronomové ale tvrdí, že není třeba neustále střídatčas.

Pavel Suchan z České astronomické společnosti říká, že zasadní je středoevropský čas, tedy„zimní” čas. Jak to astronomové zdůvodnili?

Ještě před dvěma lety Evropská komise rozhodla o zrušení časového posunu.Ale stále to pokračuje.

Státy se zatím nedohodly, jaký čas celoročně chtějí na svém území zavést „letní“ nebo „zimní“.A právě tento problém není teď na prvním místě.

Zachranme středoevropský čas, přesně tak se jmenuje web, který vznik společným úsilím hvězdárnya planetaria Brno a také astronomů a fyziologů.Tvůrci tvrdí, že stávající čas je přírodní.

„Stránka od brněnské hvězdárny uvádí vědecké důkazy přemluvené dosrozumitelného jazyka veřejnosti, proč má být vrozhodnutí o budoucím čase preferován středoevropský čas, který lze vnimat jako přírodní, symetrický“ řekl Pavel Suchan.

.

Ale proč právě „zimní“ čas?Pavel Suchan říká, že tak to bude podle fyziologie člověka správnější.I když se někomu můžounelíbit dlouhé letní večery.

Úvahy o této problematice lze rozdělit do pěti částí.

První.V 21. století střídání času neprospívá společnosti jako celku a jednotlivcům zejména.Pokud se to dříve dělalo kvůli úspoře peněz, nyní to vůbec nepomůže šetřit.

Druhé.Jaký čas je třeba zvolit, pokud odmítneme dvakrát ročně překládat ručičky hodin?

Třetí. Správné bude zvolit čas, kdy je Slunce v poledne nad jihem.

Čtvrtý.Proč právě tak?Odpověď je velmi jednoduchá, tělo velmi potřebuje ranní světlo a ne dlouhý večer.

Pátý.Proto by bylo správné zvolit středoevropský čas, tedy „zimní“ čas, tedy přírodní.

Pokud bude vybrán „letni“ čas, pak v tomto případě bude v létě bude ještě ve 8 hodin večer velmi světlo, ale zároveň v zimě v8 hodinráno bude ještě tma.

Možná by v takovém případě bylo možné změnit pracovní rozvrh, ale všichni už si zvykli na běžný režim v práci.Takže to asi nikdo nebude chtít změnit.

„Odborníci poukazují na to, že správná synchronizace našich vnitřních hodin s denní dobou je nezbytná pro zdraví.

A že porucha časové regulace souvisí s výskytem řady civilizáčních chorob“ řekl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Zachování „zimního“ času a zrušení neustálé střidání času upravuje vnitřní biologické hodiny člověka a chrání ho před mnoha nemocemi.

.

Share