Podpora dětí je jedním z nejdůležitějších úkolů, kterým čelí všichni rodiče. Najít správná slova vypadá jako opravdové umění, takže rady zkušených profesionálů nebudou nikdy zbytečné.
Jaké fráze by se dětem neměly říkat
„Mysli na budoucnost!“
Jak ukázaly studie, přibližně 50 % času, kdy jsme vzhůru, mozek bloudí se vzpomínkami a myšlenkami. Každý má problém se soustředit a pro děti to může být opravdová výzva.
Někdy mu rodiče ve snaze zahřát pozornost dítěte řeknou, aby se zamyslelo nad tím, co bude v budoucnu, když se nebude učit nebo dělat jiné věci. To je omyl – taková slova mohou vyvolat stres, hněv nebo lítost, ale rozhodně nemotivují k akci.
Výzkum ukázal, že zaměření na budoucnost způsobuje chronický, dlouhodobý stres, který zhorší pozornost a stres. Pokud chcete pomoci, je lepší se s dítětem soustředit na aktuální úkol.
„Zaměstnej se něčím!“, „Neseď nečinně!“
Pro nikoho nebude tajemstvím, že rozvrh našich dětí se málokdy liší od rozvrhu dospělého. Život v takovém zběsilém tempu přivede dítě k jedinému – vyhoření, zklamání ve snech a apatii.
Každý neurolog potvrdí, že ke kreativitě a tvorbě nervových spojení v mozku dochází právě ve chvíli, kdy je naše pozornost rozptýlena. Pomozte dětem být inovativní a produktivní – dopřejte jim čas pro sebe. V opačném případě vy sami osekáte veškerý jejich potenciál.
„To je tvoje slabost, pracuj na tom!“
Existuje obecný mýtus, že kritika pomáhá zlepšovat se. Pozitivní případy, ale to neplatí pro takové poznámky. Naopak, takové fráze příliš silně rozvíjejí sebekritiku, která dítěti nedovolí ukázat svůj potenciál.
Vědci dokázali, že sebekritika je sebesabotáž. To znamená, že se děti zaměřují na své nedostatky, ztrácejí sebevědomí a hledají důvody, proč svůj talent nerozvíjet.
Je důležité naučit děti zacházet s chybami filozoficky a nepouštět se do sebebičování.
PSALI JSME: TENTO SVĚT OPUSTILA OBLÍBENÁ ČESKÁ HEREČKA: NA DIVADELNÍCH PRKNECH POPRVÉ STANULA V 50. LETECH
PŘIPOMÍNÁME: „JISKRA PŘESKOČILA“: NEČEKANÉ PŘIZNÁNÍ PETRA REZKA. PROMLUVIL O LÁSCE S JAROSLAVOU OBERMAIEROVOU