„Otevřete hranice Česká v květnu bez povinné karantény“: objevila se nová petice a žádají vládu, aby zrušila povinnou dvoutýdenní karanténu pro cestující do zahraničí, kteří byli mimo území Česka méně než 24 hodiny

Občané České republiky pomoci internetové petice žádají vládu, aby zrušila povinnou dvoutýdenní karanténu pro cestující do zahraničí, kteří byli mimo území Česka méně než 24 hodiny.

Toto pravidlo zatím neplatí pouze pro některé skupiny cestujících.

.

Jsou to zdravotnici, zaměstnanci sociálních služeb a kritické infrastruktury.

Autor petice Antonín Vostrý v uvedeném textu uvádí, že neexistuje rozdíl mezi cestováním do evropských měst a mezi městy uvnitř země.

.

Poukázal také na některé pendlery, kteří jsou ve zvýhodněné situaci.

Denně přejíždějí hranice a karanténa není pro ně povinná.

.

Podle Antonína Vostrého také nejsou žádné důkazy toho, že existuje vyšší riziko nakažení například u pracovníka administrativy ve srovnání s hasičem nebo zdravotní sestrou.

Petici podepsalo už více než 1800 lidí.

Signatáři požadují otevření hranic od května.

.

Jde jim i o možnost rekreace a považují, že riziko nakažení není v zahraničí vyšší, protože se k některým místům se dostanou autem i bez kontaktu s lidmi.

V textu petice se uvádí příklad stejné možnosti nakažení u Máchová jezera od obsluhy stánku s občerstvením a v Chorvatku od prodejce zmrzliny.

.

Jiný názor však má šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který bude žádat o prodloužení nouzového stavu, který aktuálně trvá do 30. dubna, Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také uvedl, že hranice by měly zůstat uzavřené minimálně do června v rámci omezeného pohybu osob.

Otevření hranic je jedním z posledních bodů rozvolňování vládních opatření a nestane se tak dříve než na začátku června s dodržením nějakých podmínek.

.

O všeobecném cestovaní se zatím ani nemluví a není vůbec zřejmé, že to bude povoleno během tohoto léta.

„Bude záležet na situaci v příslušných zemích,“ říká Adam Vojtěch s tím, že podobná opatření neschválila jenom Česká republika, ale i další řada evropských zemí.

Share