Stovky rodičů v Praze, nejen v hlavním městě, ale i po celé republice řeší v těchto dnech, na jakou školu dát své děti. Zájem o střední školy byl velký a část z dětí se nikam nedostala.
„Převis uchazečů je obrovský, zejména v hlavním městě na čtyřletém studiu,“ uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Scheibalová. Situace je podle ní způsobená tím, že je v letošním ročníku víc dětí. Do tříd ekonomického lycea se tak na dvaadvacet volných míst v tuto chvíli hlásí přes 600 zájemců.
„Rodiče jsou zoufalí. Problém je, že normálně je tato situace v dubnu a začátkem května. Děti se pak za dva měsíce rozprostřou do středních škol a urovná se to,“ vysvětluje ředitelka Radka Nováková. „Letos se však vše kvůli koronavirové krizi řeší až na konci školního roku a situace je pro rodiče i děti strašlivá,“ dodává.
Rodiče chtějí vědět, jak dále postupovat či proč nemůže být jejich dítě, i přestože získalo vysoký počet bodů, přijato na jinou střední školu. „Na školu, kde byl třicátý pod čarou, jsme poslali žádost o nové rozhodnutí, ale začali jsme se dívat i po stejných oborech mezi soukromými školami,“ popsala paní Lenka, matka žáka deváté třídy, který se nedostal na žádnou ze středních škol, na něž si podával přihlášky. „Přihlásil se ještě do druhého kola na střední průmyslovou, tak vyčkáváme,“ dodala matka s tím, že se soukromou školou počítají najisto.
„Každý den volá nejméně deset rodičů, nejen těch žáků, kteří se hlásili na naše gymnázium, ale i jinam. Ptají se na pravděpodobnost přijetí nebo na druhé kolo,“ říká Jana Drake, ředitelka Gymnázia profesora Jana Patočky, a obdobné zkušenosti potvrzuje řada dalších gymnázií.
Letos rodiče nemohou podat odvolání, ale mají možnost požádat o nové rozhodnutí. „Na maturitním oboru máme po druhém kole desetinásobně více zájemců, než kolik máme míst. O tříleté studium bez maturity je zatím průměrný zájem,“ míní ředitel Střední školy obchodní Ivo Krajíček.
Přijímací zkoušky letos žáci vykonávali pouze v jednom termínu. Někteří rodiče vysvětlují neúspěch dítěte nemožností zkoušku opakovat. Statistiky z minulých let však ukazují, že u většiny uchazečů není zásadní rozdíl mezi výsledky z dvou termínů.