„Prezident republiky tento podnět odmít“: Zeman kvůli koronaviru odmítl nápad na amnestii

Některé země v souvislosti s pandemií koronaviru vyhlásily amnestii mnoha vězňům.Prezident České republiky Miloš Zeman to ale odmítl.Tuto amnestii mu nabídli někteří právníci, vedeni příkladem jiných zemí.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale uvedl, že Miloš Zeman je odpůrcem takových rozhodnutí.Navíc prezident věří, že plošná amnestie nyní může jen poškodit již tak těžkou epidemiologickou situaci v zemi.

.

Udělat plošnou amnestii prezidentovi navrhl advokát Petr Toman.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podotkla, že o tuto problematiku se na jejím ministerstvu také nyní zajímá, ale žádnou amnestii nyní neplánuje.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Miloš Zeman dostal dopis od právníků, ale není zastáncem takových rozhodnutí.

.

Prezident prohlásil, že nebude dělat plošnouamnestii, jako to dělali dva čeští prezidenti před ním, tedy Václav Havel a Václav Klaus.

„Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci“ vysvětlil Jiří Ovčáček.

Svůj dopis prezidentovi právníci zveřejnili v Advokátním deníku.

Petr Toman požádal prezidenta, aby vzal v úvahu, že řada rodin se nyní nemůže vůbec uživit, protože jeden člen jejich rodiny je nyní ve vězení kvůli nepříliš závažným trestným činům.

V této souvislosti právník požádal Miloše Zemana, aby snížil pobyt vězňů ve věznicích nebo aby na někoho byla použita amnestie.

Někteří propuštění by tak mohli v této těžké době pomáhat svým rodinám.

.

Petr Toman zdůraznil, že smilovat by se mohli jen ti vězni, kteří mají nejmírnější tresty. O plošnouamnestii nikdo nemluvil.

Advokát navrhl osvobodit ty, kteří byli odsouzeni méně než 1 rok za úmyslný trestný čin a ti, kteří byli odsouzeni méně než 2 roky za nedbalostní trestné činy.

V dopise se dále hovořilo o možnosti propuštění lidí, kteří jsou odsouzeni k podmíněným trestům, domácímu vězení, peněžitému trestu nebo obecně prospěšným pracím.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová to komentovala: „Takovou možnost samozřejmě citlivě a ve všech souvislostech zvažuje.“

Podle ní ale Petr Toman není první, kdo to navrhl. To už navrhla vězeňská služba.

„Navíc podobné kroky by vůbec nebylo vhodné činit v současné době nouzového stavu a epidemiologické situace“ řekl včera Vladimír Řepka, mluvčí úřadu.

Od roku 1990 byla v České republice vyhlášena amnestie pětkrát.První amnestie byla největší, tehdy ji v roce 1990 vyhlásil Václav Havel.

Následující amnestie se konaly v letech 1991, 1993 a 1998.Václav Klaus také jednu amnestii uspořádal v roce 2013, kdy Česká republika oslavila 20 let svého vzniku

Share