Categories: Zprávy

Protest proti těžbě dřeva v unikátním pralese: oblast jmenovaná Moravská Amazonie

Lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje jsou biologicky nejbohatší lesy ve střední Evropě. Unikátní oblast využívají lesníci už několik desetiletí pro těžbu dřeva. To ale podle expertů poškozuje tamější přírodu.

Zdroj: moravskyles.cz

„Velká část organismů je na těchto stromech závislá. Dubů ale stále ubývá a další nedorůstají, právě kvůli hospodářství, které lesníci praktikují. Když to tak půjde dál, za patnáct, dvacet let některé druhy vymřou,“ řekl entomolog Lukáš Čížek z České společnosti entomologické.

Zdroj: moravskyles.cz

Vymírání jednotlivých druhů navíc oslabuje ekosystémy. Ty by pak mohly v budoucnu přestat fungovat. „Ekosystémy potřebujeme k životu, dávají nám všechno. Vodu, jídlo i jakousi mentální rovnováhu,“ zdůraznil Čížek.

Zdroj: moravskyles.cz

Oblast Moravské Amazonie je také součástí evropské soustavy Natura 2000. Jejím cílem je chránit druhy, které lesní hospodaření ohrožuje. „To je například tesařík obrovský nebo roháč obecný. Pokud vyhynou nebo budou výrazně ubývat, což už se teď děje, může být Česko popotahováno za to, že neochránilo, k čemu se vstupem do Evropské unie zavázalo,“ dodává entomolog.

Zdroj: moravskyles.cz

Vedení Lesů ČR odmítá tvrzení, že se k lesu chovají pouze jako k továrně na peníze. „To, že bychom byli orientováni pouze na hospodářský výsledek, považuji za klišé,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. S odborníky jsou Lesy ČR připravené jednat i nadále. „Budeme se pokoušet reagovat na všechny návrhy, které nám jednotlivé organizace předloží, a zdůvodňovat naše stanovisko k nim. To stanovisko třeba nebude vždycky pozitivní, ale budeme se snažit vysvětlovat, proč je ten či onen návrh pro nás neproveditelný,“ uzavírá Vojáček.

medvedieva@email.cz

Recent Posts

Zpěvačka Kateřina Mátlová porodila dceru: moc se těšila na dítě a holčička dostala krásné jméno

Zpěvačka Kateřina Mátlová se stala maminkou. Jen pár dní před porodem se rozhodla vybavit dětský…

44 minutami ago

Možné omezení setkávání v rodinách: Jan Blatný oznámil, že má záložní plán v případě rychlého šíření nové mutace koronaviru

Ministr zdravotnictví Jan Blatný má náhradní superkrizový plán. Například při realizaci tohoto plánu by mohla…

1 hodinou ago

Maláčová již od 1. února chce dávat peníze lidem, kteří jsou v karanténě: Schvalování nového protiepidemického systému PES se očekává ve středu

V pondělí proběhlo pravidelné jednání vlády během kterého se řešila nová verze systému pes a…

1 hodinou ago

Moderátor Libor Bouček sdílel dojemnou zprávu, kterou společně s manželkou několik měsíců tajili: „Tohle chci napsat jako nejupřímnější vyjádření obdivu a fascinace“

Moderátor Libor Bouček na sociálních sítích sdílel krásnou zprávu. Zveřejnil totiž snímek se svou těhotnou…

1 hodinou ago

Pár, kteřý se vzal přes věkový rozdíl 33 roky: jak dopadl jejich rodinný život

Taková manželství jsou poměrně běžná a nejčastější možností je mladá dívka, která se ožení se…

2 hodinami ago

Jak vypadá dívka, která před dvěma lety vážila jen 30 kilogramů

Sarah Rav z Melbourne je pouhých 22 let, ale již má bohaté zkušenosti s řešením…

4 hodinami ago