Rodičovská pro prarodiče: Ministerstvo práce předložilo vládě návrh zákona téměř před rokem. Proč není schválen

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě v říjnu loňského roku návrh zákona, podle kterého by prarodiče mohli čerpat rodičovskou dovolenou a příspěvek místo rodičů. Návrh zatím nebyl schválen, nepodpořilo ho ministerstvo financí a resort práce zatím jeho výtky nevypořádal. Píše o tom server Novinky.cz.

Podle návrhu zákona by prarodič mohl pobírat rodičovský příspěvek místo rodičů, pokud by se o jejich dítě staral, navíc by byl účasten i důchodového pojištění.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by byl návrh schválen, pak by vznikl termín „prarodičovská dovolená“ a zaměstnavatelé by ji museli poskytovat.

To by se matkám umožnilo vracet dříve do práce nebo na pracovní trh.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

O tomto návrhu opět hovoří zástupci vládních i opozičních stran. Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD ale nechápou, proč o tom vláda téměř rok nejednala. Opozice by tento návrh s největší pravděpodobností podpořila.

Zástupci vládní koalice doufají, že se situace stabilizuje a toto téma bude znovu aktuální. Ministr práce Marian Jurečka ale zatím neví, jaká bude koaliční dohoda.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Musíme si říci, jaké to má finanční nároky. Situace se v čase mění. Musíme si říci, co jsme schopni rozpočtově pokrýt,“ řekl Jurečka pro Právo.

Náklady na rozpočet by neměly být vysoké, nicméně šéf resortu práce je připraven o valorizaci rodičovské mluvit až ve chvíli, kdy ostatní ministři sníží náklady ve svých resortech.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Někteří poslanci si ale myslí, že už teď by bylo možné projednávat mechanismy valorizace. Diskutovat se bude i o mnoha dalších aspektech souvisejících se zákonem.

PSALI JSME: DARA ROLINS VEDLE PAVLA NEDVĚDA JENOM ZÁŘÍ: JAKÉ PŘEKVAPENÍ PŘIPRAVILA PRO SVÉHO PARTNERA

PŘIPOMÍNÁME: ARTUR ŠTAIDL SI POŘÍDIL SVÉ PRVNÍ BYDLENÍ: KOLIK ZAPLATIL ZA BYT SNŮ

Share