«S minimální vzroste i zaručená mzda» : Podívejte se, o kolik si od ledna polepšíte vy

Od nového roku se změní nejen minimální mzda, ale také i zaručená, což pracovníkům garantuje, že jejích mzda se nedostane pod hranici, kterou stanoví stát.

Profese jsou ale zařazené do různých kategorií a teď se můžete podívat, kolik od příštího měsíce dostanete přidáno.

Rozhodla o tom vláda a tak se minimální mzda dostane na úroveň 14 600 korun, což je o 1 250 korun víc ve srovnání s předchozí.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláchová (ČSSD) tvrdí, že toto rozhodnutí je zásadní a růst mezd dává možnost lidem žít na vyšší úrovní a chrání stát před zvyšováním výdajů na sociální dávky.

Změny jsou však více zásadní pro tzv. zaručenou mzdu, o které mnoho občanů ani neví. Tato mzda zaručuje různým profesím mzdové minimum a je tvořena na základě různých pracovních faktorů.

Podle nich jsou jednotlivé profese zařazené do osmi kategorií, u kterých se výplaty liší.

„Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo podle zákoníku práce, smlouvy, vnitřního předpisu, mzdového nebo platového výměru za stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin,“ komentuje ministerstvo.

V první skupině, ve které jsou například uklízečky, zaručená mzda vyroste o 1250 korun a dostane se tak na úroveň minimální.

V osmé nejvyšší kategorii, kde jsou například odbornici na finanční a obchodní strategie nebo makléři na finančním trhu zaměstnanci přijdou o 2500 korun navíc.

Share