Sliby českého premiéra a nedostatek respirátorů : „Naše nemocnice doposud slibované roušky ani respiratory nedostala“

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch uvedl, že zatím nemá přesné údaje, kolik respirátorů chybí. 13. března stát poskytl nemocnicím dalších padesát tisíc respirátorů, ale to je stále málo.

1

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že osobně přiveze roušky do každé nemocnice, kde je nedostatek. Ale to se nestalo, protože roušky skončily. Ředitelé nemocnic jsou teď hodně naštvaní.

Nyní je velmi obtížné vypočítat celou poptávku po ochranných prostředcích v celé zemi.

„Poptávka je v rámci milionu respirátorů. Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion respirátorů“ přiznal Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR.

2

Jen za pátek nemocnice dostaly od státu pomoc ve výši padesáti tisíc respirátorů.

Respirátory a roušky jsou prvními prostředky osobní ochrany proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš v sobotu prohlásil, že ve všech nemocnicích jsou respirátory, pokud je někdo nemá, tak je osobně přiveze.

„Tak mi řekněte kde a já jim to dnes osobně rozvezu“ slíbil Andrej Babiš.

3

To se ale nestalo, mnozí lékaři si stále stěžují, že jim nic nedovezli.

„Naše nemocnice doposud slibované roušky ani respiratory nedostala“ řekla Hana Kopalová, mluvčí Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

Ostatní ředitelé nemocnic byli také velmi naštvaní. Nelíbí se jim, že vláda zcela nezavírá hranice, protože by to mohlo výrazně pomoci.

Upozorňují také, že vláda nedokážé řešit základní problémy, například s rouškami nebo respirátory, které chybí.

4

„Problémem je, že na trhu je velká bitva o roušky a respirátory. Na trhu jsou navíc i podvodníci“

Nyní budou muset některé nemocnice přejít na jiný způsob provozu. Český premiér uvedl, že nyní probíhají aktivní jednání s Čínou, kde už epidemii zastavili.

5

Existuje naděje, že čínská vláda a čínští odborníci nám pomohou překonat koronavirus.

Nikdo nečekal, že se tak stane, a tak česká vláda dělá, co může. Jakmile se objeví respirátory, okamžitě je převezou do nemocnic.

Share