SPOLU nebude mít vlastního kandidáta na prezidenta: Koalice proto podpoří tři kandidáty

V lednu 2023 budou Češi volit novou hlavu státu. Zástupci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ve středu představili svou strategii pro volby. Chtějí, aby se novým prezidentem České republiky stal člověk s demokratickými hodnotami. Koalice proto podpoří tři kandidáty. Informuje o tom server TN.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Zhruba dvě desítky osobností potvrdily, že budou kandidovat. Zástupci vládní koalice SPOLU oznámili, že podpoří tři nezávislé kandidáty. Na tiskové konferenci to řekl předseda vlády a šéf ODS Petr Fiala.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Koalice vyjádřila podporu armádnímu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi, který před měsícem oficiálně oznámil svou kandidaturu.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Petr Pavel byl tři roky náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Poté byl tři roky předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance. Generál má podle průzkumů velkou šanci na vítězství.

Koalice podporuje také ekonomku Danuši Nerudovou. Čtyři roky byla rektorkou Mendelovy univerzity v Brně a byla i předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody.

Danuše Nerudová / Zdroj: youtube.com

Svou kandidaturu oznámila v květnu. Podle průzkumu agentury Median by ji volilo 11,5 procenta občanů.

Pavel Fischer / Zdroj: youtube.com

V pondělí 3. října oznámil senátor Pavel Fischer, že bude kandidovat. SPOLU vyjádřila svou podporu i jemu. V minulosti působil jako diplomat, byl například velvyslancem ve Francii a Monaku. Před pěti lety také kandidoval na prezidenta, tehdy skončil na třetím místě.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Naše členská základna se aktivně zapojí do podpory těchto kandidátů,“ řekl ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

PSALI JSME: ČESKÁ POŠTA OZNÁMILA ZVÝŠENÍ CEN: KDY SE CENY ZVÝŠÍ A ZA CO SI PŘIPLATÍME

PŘIPOMÍNÁME: „PODAŘILO SE SNÍŽIT SPOTŘEBU O 18 PROCENT“: JOZEF SÍKELA PODĚKOVAL OBČANŮM A ŘEKL, ŽE PLYN BUDE STAČIT

Share