Sýr vynalezený mnichy se připravuje více než rok. Krávy, jejichž mléko jde do výroby, mají speciální dietu a turistům se říká zdaleka ne všechny procesy výroby.
Podle oficiální verze parmazánu vynalezli mniši benekditinci v roce 1200. V horké Itálii potřebovali produkt, který by mohl být dlouho skladován.
Objev mnichů byl úspěšný. Dnes je parmezán jedním z nejznámějších tvrdých italských sýrů na světě, který je součástí jídelníčku astronautů Mezinárodní vesmírné stanice.
Technologie vaření
Parmezán se připravuje z mléka dvou dávek.
Prvním krokem je plnění velkých obdélníkových tvarů mlékem večerního udoje. Po několika hodinách se na mléce vytvoří mastná vrstva, která se odstraní. Později se do něj nalije mléko ranního udoje, které není odmašťováno.
Poté přichází druhá fáze. Mléko přes speciální hadice se nalije do velkých měděných kádin, kde se zahřívá a udržuje. Kapacita jednoho zásobníku je 900 litrů. Chcete-li získat kilogram parmezánu, potřebujete 16 litrů mléka.
Mladý parmezán, 12 měsíců, je nejjemnější na chuť. V této fázi má sýr jednobarevnou barvu a právě začíná krystalizovat. Čím je parmazán starší, tím více krystalizuje. Známkou krystalizace jsou kulaté skvrny světlejšího odstínu. Čím je sýr starší, tím jsou jasnější.
Dvouletý parmezán je považován za nejlepší a nejběžnější. Je pevnější než mladý sýr a na něm už je vidět krystalizace. Tříletý sýr nebo starý je nejtvrdší, má vysokou úroveň krystalizace.
Během zrání se hlavy sýra obracejí na stojany a pomocí speciálního zařízení se oprašují.
PSALI JSME: RODIČE DALI MALÉ DCEŘI DO RUKOU SYROVÉ KUŘECÍ VEJCE A ZAPNULI KAMERU: VIDEO DOJALO SPOUSTU LIDI NA INTERNETU
PŘIPOMÍNÁME: JAK SPRÁVNĚ STROUHAT SÝR: TIPY OD KUCHAŘE