Slovenský mim, choreograf a režisér Milan Sládek, který svou pantomimou uchvátil svět, zemřel ve věku 86 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho rodina pro portál DeníkN.cz.
Podrobnosti o jeho smrti zatím nikdo nezveřejnil, jeho odkaz však zůstane živý nejen na Slovensku, ale i na mezinárodní divadelní scéně.
Sládek, který se narodil v roce 1938, zahájil svou uměleckou kariéru v hlavním městě Československa Praze.
Vystudoval řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě. Když byl student, začal se zajímat o neverbální komunikaci, pro něj to bylo kouzlo.
Později působil v divadle Emila Františka Buriana, kde byl jedním ze spoluzakladatelů pantomimického souboru, jenž si brzy získal evropskou prestiž.
Po tragických událostech roku 1968 se Milan rozhodl opustit Československo. Emigroval do Švédska a následně do Německa.
Právě tam založil Theater Kefka, první divadlo pantomimy v západní Evropě, které se stalo centrem tohoto umění.
Po pádu železné opony se Sládek vrátil na Slovensko, kde obnovil divadelní scénu, stal se zakladatelem legendárního divadla Aréna.
Během své kariéry získal Milan Sládek řadu ocenění, včetně slovenského státního vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra III. třídy, které mu před 24 lety udělil 2. prezident Slovenské republiky Rudolf Schuster. Téhož roku získal Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.
Jeho práce ovlivnila generace umělců. Jeho smrt zanechává prázdné místo v kulturním světě, ale jeho dílo bude navždy inspirovat herce i diváky.
PŘIPOMÍNÁME: PATRIK HARTL O SVÉM KONCI VE STARDANCE: „ROZHODNUTÍ JSEM OBULEL“