V Česku jde o jeden z největších tempo růstů nájemného mezi zeměmi Evropské unie

V Česku se nájemné za třináct let prudce zvýšilo ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Podle odhadů Eurostatu je na prvním místě Litva, na druhém Česko a na třetím Maďarsko. Podle odhadů se nájemné letos zvýší ještě o 5% oproti loňsku.

Eurostat poskytl statistiku cen nemovitostí a nájemného podle zemí Evropské unie od roku 2007 do roku 2019 včetně.

.

V některých zemích ceny domů klesly, ale nájemné se zvýšil ve všech zemích kromě Řecka.

Za těch třináct let bylo v Litvě největší zdražení nájmů, konkrétně o 101,1%. Na druhém místě je Česká republika, u nás byl růst o 78,6%. Na třetím místě je Maďarsko, tam růst nájmů stoupl o 67,8%.

„V Česku v uplynulých dvanácti letech rostly nájmy zhruba čtyřikrát rychleji než v EU jako celku“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

.

Ve východní Evropě jsou ceny jednoznačně nižší než v západní. Výjimkou je však Praha.

Nejdražší ubytování je v Paříži, Londýně, Oslu, Barceloně a Amsterdamu. Pokud hovoříme o východním regionu Evropské unie, pak je nejdražší žít v Praze a Varšavě.

Ale pronájem bytu v Berlíně bude ještě levnější než v Brně.

To vše vytváří mnoho problémů pro mladé rodiny, říká ekonom. Pro tuto kategorii lidí je pronájem velmi důležitý, pro starší generaci je to již prakticky irelevantní.

Lukáš Kovanda vysvětluje „To má ovšem nepříznivý dopad na porodnost a představuje to tak problém z hlediska budoucího financování důchodového systému a systému veřejné zdravotní péče.“

.

Ceny nájmů letos stoupnou zhruba o 5 procent, což je méně než loni.

Co se týče cen nemovitostí, tady je situace trochu jiná. V Rakousku, Lucembursku a Švédsku vzrostly ceny o více než 80%. Ale ceny v Řecku, Rumunsku a Irsku výrazně klesly, například v Řecku nemovitosti jsou nyní levnější o 40%.

Ceny nemovitostí v Česku stouply zhruba o 60%.

Share