Vláda schválila nařízení o zastropování cen: Petr Fiala řekl, že se to bude týkat domácností i některých firem

Ministři ve středu schválili nařízení o zastropování cen energií, které připravil resort průmyslu a obchodu. Pro domácnosti to bude znamenat maximální cenu elektřiny 6 Kč za kilowatthodinu a cena plynu nebude překračovat 3 Kč za kilowatthodinu. To by mělo pomoci všem domácnostem a některým firmám. Informuje o tom server TN.cz.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) řekl, že opatření, které se týká cen elektřiny, pomůže nejen všem domácnostem, ale i živnostníkům, veřejným institucím a firmám s odběrem na síti nízkého napětí.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Ceny elektřiny budou pro malé a střední firmy s odběrem na síti vysokého a velmi vysokého napětí zastropovány na 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Zastropování cen plynu se také týká všech domácností. Toto opatření platí i pro poskytovatele veřejných služeb a všechny malé a střední podniky do limitu spotřeby 4 200 megawatthodin.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle premiéra byla cena plynu zastropována i pro výrobu tepla. To znamená, že se bude týkat tepláren a bytových domů s vlastní kotelnou.

Premiér dodal, že vláda projednává krizovou situaci i na evropské úrovni, protože chce, aby se našlo řešení pro velké firmy.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle premiéra budou tato opatření platit po celý rok 2023. Do záloh by se ceny měly promítnout už příští měsíc.

Ministři plánovali také projednat zdanění mimořádného zisku firem, které vyrábějí energie, ve středu o tom však nemluvili. Nová daň by mohla být zdrojem financování vládních opatření. Tyto firmy by tak mohly státu zaplatit dalších 100 miliard Kč.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Je správné, aby existovala nějaká společenská solidarita. Některé energetické firmy mají ohromné zisky pouze kvůli tomu, co se zrovna děje,“ řekl Petr Fiala.

Psali jsme:Jitka Boho odpočítává poslední hodiny do porodu: „Večery a noci jsou obtížné“

PSALI JSME: ODBORÁŘI SVOLALI NA SOBOTU DEMONSTRACI: JOSEF STŘEDULA ŘEKL, CO BY PODLE NICH MĚLA VLÁDA UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: POLSKÝ PŘEDSEDA VLÁDY: ZA VÁLKU NA UKRAJINĚ JE ZODPOVĚDNÝ NEJEN PUTIN, ALE I CELÉ RUSKO

Share